W dniach 18-24 października 2019 r. kolejny raz odbyła się wymiana polsko-włoska z zaprzyjaźnionym liceum g. Fracastoro w Weronie.

W czwartek, 17 października z samego rana polecieliśmy z Gdańska do Mediolanu, skąd później udaliśmy się do szkoły partnerskiej w Weronie. Nasi włoscy rówieśnicy czekali na nas z miłym poczęstunkiem. Następnie po południu udaliśmy się każdy do mieszkań swoich partnerów, aby oficjalnie zacząć naszą przygodę we Włoszech.

 

image007

 

Drugiego dnia grupa polsko-włoska wraz z opiekunkami udała sie do miejscowości Bardolino, słynącej z pięknych winnic i anielskich wybrzeży jeziora Garda oraz miasta Sirmione, gdzie odkryliśmy piękno zamku Scaligero oraz ruin rzymskiej willi.

Trzeciego dnia wybraliśmy się do szkoły naszych włoskich partnerów, gdzie przywitaliśmy się z dyrektorem placówki. Następnie obejrzeliśmy prezentacje na temat Werony i okolic. Wówczas po tym, na sali gimnastycznej odbyły się warsztaty taneczne. Mieliśmy możliwość zatańczyć tradycyjny taniec z Portugalii i Rosji oraz nauczyć naszych włoskich rówieśników poloneza. Po zajęciach zwiedzaliśmy Teatr Rzymski w Weronie. Pomimo niesprzyjającej pogody, wycieczka odbyła się w przyjemnej atmosferze.

Niedziela była dniem wolnym, w którym mogliśmy poznać typowy dzień włoskiej rodziny lub zobaczyć cudowne miasta północnej Italii?

W poniedziałek nasza grupa wraz z opiekunkami udała się do europejskiej stolicy opery, czyli Wenecji. Podczas wycieczki zobaczyliśmy m.in. plac i bazylikę św. Marka oraz słynny Most Westchnień. Następnie z punktu widokowego podziwialiśmy piękną panoramę miasta. Całemu zwiedzaniu towarzyszyła radość i dobry humor.

We wtorek grupa z Polski uczestniczyła w pierwszych, porannych zajęciach szkolnych w Liceum Fracastoro. Dzięki temu, mieliśmy okazje poczuć się jak włoscy uczniowie i zobaczyć, jak wygląda system edukacji w innym kraju. O godzinie 11.00 w auli dydaktycznej  obejrzeliśmy film ,,Listy do Julii” w reżyserii  Gary’ego Winicka. Po południu wspólne z Włochami zwiedzaliśmy Weronę. Tego dnia oglądaliśmy kościół św. Anastazji oraz Dom Julii wraz ze znanym wszystkim balkonem bohaterki. Następnie udaliśmy się na wieże widokową, aby ujrzeć scenerię miasta zakochanych. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna w restauracji, gdzie mieliśmy okazje spróbować prawdziwej, włoskiej pizzy.

Środa była dniem kończącym nasz pobyt we Włoszech. Z rana zwiedziliśmy Arenę na Piazza Bra, a później udaliśmy się na krótkie zakupy. Popołudnie poświęciliśmy na spędzaniu ostatnich chwil z włoskimi rodzinami oraz przygotowaniu się do powrotu do ojczyzny. O 16.15 spotkaliśmy się przed szkołą, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie i finalnie pożegnać się z naszymi włoskimi partnerami, ich rodzicami oraz opiekunkami z Włoch. Po podróży samolotem, autokarem i pociągiem dotarliśmy bezpiecznie, wczesnym rankiem do Wejherowa.

Wymiana we Włoszech była niesamowitym doświadczeniem. Dzięki projektowi mieliśmy okazje poćwiczyć i polepszyć nasze umiejętności komunikacji w języku angielskim, zobaczyć cudowne miejsca oraz poznać wspaniałych ludzi i włoską kulturę. Chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym opiekunkom Pani Sylwii Burchardt oraz Pani Lucynie Grzenkowicz za świetną organizację oraz dobrą atmosferę podczas naszego siedmiodniowego wyjazdu. Czekamy z niecierpliwością na przyjazd naszych włoskich rówieśników w czerwcu.