Czy jeszcze coś nas, Polaków, śmieszy? Co nas w ogóle śmieszy? Co na temat śmiechu można znaleźć w tekstach kultury? Na te pytania odpowiadali uczestnicy XIV Konferencji Literackiej, która odbyła się 11 grudnia  2019 r. w auli LO „Sobieskiego”. Jej motywem przewodnim było hasło tegorocznego XIV OPMFT „Luterek” czyli „Śmiech na bis”. Fakt powielonego hasła nie dziwi, gdyż konferencja jest swoistym podsumowaniem naszego przeglądu teatralnego.

 DSC6013

Organizowana od 14 lat konferencja ma umożliwić licealistom wysłuchanie wykładów wygłoszonych przez nauczycieli akademickich, studentów oraz uczniów. Zależy nam na propagowaniu dobrej literatury i sztuki, na umożliwieniu młodym ludziom przedstawienia przygotowanej przez siebie prezentacji. To bardziej atrakcyjne lekcje literatury, sztuki i retoryki. 

Inauguracji konferencji dokonały: dyr. LO Katarzyna Bojke i dyr. WCK- Jolanta Rożyńska.
Pierwsze wystąpienie (Alicja Wiśniewska kl.Ig) zostało poświęcone Oldze Tokarczuk. Trudno wyobrazić sobie fakt pominięcia jej obecności i nieprzywołania choć kilku fragmentów mowy noblowskiej wygłoszonej w Sztokholmie, mimo iż nie dotyczyła ona śmiechu. Tyle tu ważnych myśli na temat literatury, uczuć i sytuacji współczesnego świata!

Zaproszeni goście : dr Joanna Lisiewicz (UG) oraz Jakub Wojewódka (Semniarium Duchowne
w Gdańsku) mówili o filmach i trudnym do zdefiniowania humorze Marka Koterskiego oraz
o (u)śmiechu w Biblii i sztuce sakralnej. Niestety, z przyczyn niezależnych, nie dotarł Grzegorz Szlanga (reżyser, aktor, pisarz), który miał omówić rolę śmiechu w życiu codziennym.

Głos zabrali także uczniowie naszego liceum: maturzystka Katarzyna Kania („Miron Białoszewski, czyli jak śmiać się za wszystkiego?”) , Jakub Sałata z kl.Id („Co nas śmieszy w kabaretach?”), Aniela Garba, Eliza Kunath i Kaja Skowronek z kl.IIa („Humor w kinie PRL-u na przykładzie filmów S.Barei”. Konferencja była również miejscem udanego debiutu konferansjerek: Julii Czuryńskiej i Natalii Szotrowskiej (kl.IaG). Archiwizacji całości dokonała niezastąpiona Julia Marczyńska (I aG) , a oprawę techniczną zapewnili: Artur Okoń i Kamil Pieper (kl.IIf).
„Nie ma nic piękniejszego niż pobudzanie ludzi do śmiechu” twierdzi M. Achard. Mam nadzieję, że to zadanie udało się wszystkim wykładowcom i organizatorom, a zadane na wstępie pytania doczekały się odpowiedzi.

E.Ł-S