13 grudnia 2019 r. uczniowie klasy 3c z nauczycielem biologii, Dorotą Kuchanny-Ardigo’, uczestniczyli w wykładzie neurobiologa Marcina Kowalskiego „Fitness mózgu - podróż po Złote Runo” na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. 

 

image001

 

Tym razem cała grupa miała okazję wysłuchać wykładu w najnowszym budynku kampusu uniwersyteckiego – siedzibie Neofilologii, który wraz z budynkiem centralnej administracji UG otrzymał dwa lata temu nagrodę Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej 2011-2015. Wykład pozwolił uczniom powtórzyć, utrwalić i rozszerzyć zagadnienia związane z budową ośrodkowego układu nerwowego człowieka. Mózg ludzki mimo, że stanowi zaledwie 2% masy ciała, zużywa aż 20% tlenu pozyskiwanego w trakcie wymiany gazowej. Ten najbardziej energochłonny organ człowieka zbudowany jest z 86 mld neuronów, z których każdy jest w stanie wytworzyć 10 tys. połączeń nerwowych. To czyni mózg najbardziej złożonym narządem, o którego sprawność i efektywność działania musimy dbać poprzez właściwą dietę, aktywność intelektualną i fizyczną (sprzyja dotlenieniu mózgu i poprawia jego ukrwienie). Okazuje się, że mózg można trenować i poprawiać jego możliwości, a efekty ćwiczeń mózgu stanowią wysoko oprocentowaną lokatę na starsze lata. I na koniec zapamiętajmy, nasz mózg lubi się uczyć, jest bowiem zaprojektowany na nowość. Tak więc drodzy uczniowie, nie tylko maturzyści, do dzieła!

Za zgodą autora dla zainteresowanych umieszczamy link do prezentacji z wykładu: