Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Któż z nas nie chciałby mówić piękną polszczyzną? Kto z nas nie pragnie wyrażać myśli w sposób, w jaki setki lata temu określił to Mikołaj Rej, pisząc, że „chodzi o to, by język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”? Zapewne wielu…. Wielu też zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne to zadanie.

 

Do nich należymy my – społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego, która dnia 21 lutego, jak co roku, obchodziła Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia z Bangladeszu, gdzie w 1952 roku grupa studentów uniwersytetu w Dhace zginęła podczas demonstracji domagającej nadania językowi bangladeskiemu statusu języka urzędowego. Dzień ten uświęcać ma język ojczysty jako spoiwo łączące naród.
Program obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole przygotowała Pani Profesor Mariola Cierocka. Głównym jego punktem było dyktando. Zmagający się z zawiłością polskiej pisowni walczyli o tytuł Mistrza Ortografii Sobieskiego. Kolejnym był wykład dr Moniki Żmudzkiej-Brodnickiej na temat języka poezji Wisławy Szymborskiej. Na holach naszej szkoły odbywały się konkursy polonistyczne, rozstawione zostały tablice informacyjne, a na drzwiach wielu pracowni widniały plakaty. Słuchaliśmy także piosenek Eldo i duetu Bisz/Radeks, których treść rekomendowana jest przez Narodowe Centrum Kultury. W ramach obchodów tego święta ogłoszony został konkurs literacki „Wyjęte z szuflady”. Dzień wieńczył koncert „Ku dobru” przygotowany przez młodych artystów naszej szkoły pod opieką Pani Profesor Edyty Łysakowskiej - Sobiczewskiej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania naszego święta.

dzień języka ojczystego 2020Pokaż galerie