Tak! Stało się! Z inicjatywy dyrektor Bożeny Conradi nasze liceum włączyło się w ogólnopolską akcję "Narodowego czytania", którą już po raz drugi z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogłosiła Kancelaria Prezydenta (na jej stronie internetowej można znaleźć zgłoszenie naszego udziału).

01 7

Tym razem w polskich teatrach, muzeach, parkach, ulicach miast zagościł Aleksander Fredro. Cała Polska dyszała atmosferą romantycznych (sprawa dyskusyjna) utworów komediopisarza, który nie doczekał się miana narodowego wieszcza (a szkoda !). Jego utwory powoli znikają z listy lektur, więc postanowiliśmy przekonać młodzież naszego "Sobieskiego", że "Fredro jest cool" i... chyba nam się to udało, o czym świadczyć może swobodna atmosfera, uśmiechy na twarzach słuchaczy i pozytywne opinie. Czy oznacza to, że młodzi zaczną "czytać Fredrę", nie będziemy dociekać.

Impreza miała miejsce w gościnnych progach Muzeum Literatury i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, oczywiście dnia 7 września 2013 r., gdzie w sali koncertowej (w aranżacji p.Joanny Cichockiej - kustosza muzeum) zasiedli uczniowie klas I (słuchacze) i "aktorzy", a wśród nich goście specjalni: Stanisława Gawłowska, Adam Zalewski - dawni aktorzy szkolnego teatru profesora Adama Luterka, Jolanta Piastowska - "nasza pani od polskiego", Marta Płotka lat 11 oraz członkowie Teatru "Prawie Lucki" - Sandra Drzymalska (studentka II r. PWST w Krakowie), Mieszko Weltrowski (student III roku), Laura Papka, Patrycja Nawrot, Kajetan Gołębiewski, Mateusz Walczak, Adrian Walczuk - którzy zaproponowali westernową wersję utworów Fredry. Oprawę muzyczną zapewniła Klauda Szmidt (dobrze zapowiadająca się I-klasistka), która zaprezentowała własne kompozycje i piosenki. Sylwetkę Aleksandra Fredry przedstawiła uczennica kl.II d - Patrycja Pozańska.

Po prezentacjach bajek, fragmentów komedii do wspólnego czytania została zaproszona wicedyrektor Jadwiga Jędrej (która wcieliła się w rolę Gustawa ) oraz nasze "pierwszaki" prezentujące epigramaty. Wszyscy spisali się na medal, chociaż musieli czytać Fredrę bez przygotowania.

Po takich przeżyciach, radosnych i twórczych uniesieniach postanowiliśmy wziąć udział w III edycji "Narodowego czytania". Będziemy mieli więcej czasu na przygotowanie się do propagowania dobrej polskiej literatury.

Sprawozdała i uprzejmie doniosła szkolnym kronikarzom Edyta Łysakowska-Sobiczewska, której przypadło zadanie przygotowania "Narodowego czytania" na prowincji.