I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego po raz kolejny wzięło udział w "Narodowym czytaniu", w którym uczestniczy prawie od początku. 3 września 2016 r., w godz. od 10:00 do 12:00 w auli liceum "Sobieskiego" zostały odczytane i zainscenizowane fragmenty "Quo vadis" H.Sienkiewicza.

08 1

Tego dnia cała Polska spotkała się z literaturą stworzoną przez laureata nagrody Nobla za całokształt twórczości, dzięki czemu jego [powieści, a zwłaszcza Quo vadis, doczekały się tłumaczeń na wiele języków}. W hołdzie temu wybitnemu ambasadorowi literatury polskiej na świecie przedstawiliśmy fragmenty również w językach obcych: w j.francuskim, angielskim i rosyjskim

Teksty czytali dyrektorzy, nauczyciele, rodzice, uczniowie i absolwenci liceum "Sobieskiego" oraz goście specjalni - przedstawiciele władz samorządowych Powiatu wejherowskiego: Gabriela Lisius i Wojciech Rybakowski. Inscenizacje wybranych scen zaprezentowali członkowie Teatru "Prawie Lucki" i studenci krakowskiej PW ST- nasi absolwenci. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie naszego liceum. Narratorzy przedstawili genezę powieści noblisty wzbogaconą projekcją fragmentów ekranizacji "Quo vadis". Na zakończenie Widzowie wzięli udział w konkursie pięknego czytania. Nagrody ufundowane przez Wejherowskie Centrum Kultury oraz prywatnych sponsorów wręczyła starosta Gabriela Lisius. Reżyserem spektaklu była Edyta Łysakowska -Sobiczewska .Wszystkim wykonawcom dyrekcja Liceum podziękowała białoczerwonymi różami i dyplomem z pieczęcią, otrzymaną z kancelarii prezydenta Rzeczpospolitej.