Święto Edukacji w tym roku szkolnym odchodziliśmy szczególnie uroczyście, ponieważ nasza szkoła dostąpiła zaszczytu zorganizowania powiatowych obchodów tego święta.

22 1

O godzinie 11:15 zebranych gości przywitała dyrektor naszego liceum, pani Bożena Conradi. Wśród nich dostrzec było można deputowanego sejmu RP pana Jerzego Budnika, przedstawiciela Ministerstwa Oświaty pana Wojciecha Książek, pracowników Kuratorium Oświaty w Gdańsku, przedstawicieli władz miasta i powiatu m.in. starosty pana Józefa Reszke, wicestarosty pani Gabrieli Lisius, prezydenta miasta Wejherowa pana Bogdana Tokłowicza, władz kościelnych - księdza Tadeusza Reszka, służb publicznych: wojska (komandor Marian Wilk), policji, straży pożarnej, dyrektorów szkół powiatu, przedstawicieli Rady Rodziców naszej szkoły (pan Marian Kula), rodziców naszych uczniów i wielu wielu innych.
Jednym z elementów uroczystości było odznaczenie zasłużonych dla polskiej edukacji nauczycieli: szczególne wzruszenie i aplauz wywołało odznaczenie złotym medalem KEN-u pana Stefana Gruba. Oprócz naszego geografa odznaczono również panią Teresę Koszałka i panią Grażynę Bodnińską.
Dodatkowe nagrody ufundowane przez kuratorium oświaty otrzymali dyrektorzy szkół: Bożena Conradi, Marlena Mering, Bożena Bogucka, Andrzej Byczkowski i nauczyciele: Bożena Jezierska, Ewa Rocławska, Danuta Rzepa, Maria Bronk, Krystyna Ceplin, Beata Zaustowska, Maria Czech.
Starostwo Powiatowe nagrodziło nauczycieli: Tomasza Jurkiewicz, Ludwika Zegzuła, Hannę Kazimierczuk, Mirosławę Baranowską-Formela, Teresę Jarończyk, Jolantę Kwiatkowską, Janinę Kwidzińską.
Gratulacjom, życzeniom i podziękowaniom nie było końca, szczególnie, że duża część zaproszonych honorowych gości to absolwenci naszego liceum a wizyta w swojej szkole zawsze wywołuje nostalgię i wzruszenie.
Jako pierwszy przemawiał poseł Jerzy Budnik. Mówił o tym, że zawód nauczyciela jest bardzo trudny i nie polega jedynie na kształtowaniu intelektu młodego człowieka, ale także na pracy wychowawczej. Życzył pracownikom oświaty, aby ten rok obfitował w sukcesy, awanse i tego aby nauczyciele byli doceniani przez dyrektorów. Ksiądz dziekan wygłosił kilka zdań życząc " … abyśmy odkrywali na nowo autorytety " i że mamy być świadkami żywej wiary. Minister Wojciech Książek podziękował za trud włożony w pracę. Życzył, aby było mniej biurokracji w szkołach oraz dobrego zdrowia i pozytywnych uczuć, aby ludzie szanowali się wzajemnie. Prezydent Wejherowa Bogdan Tokłowicz mówił o trudzie pracy nauczyciela i życzył spełnienia planów dydaktycznych. Starosta powiatu życzył, aby w następnym roku było więcej narodzonych a samym nauczycielom uznania wśród młodzieży. Jan Kula - przewodniczący Rady Rodziców złożył podziękowania dla pracowników szkoły i przypomniał, że jesteśmy najlepszą szkołą w powiecie. Na zakończenie przemawiali przedstawiciele służb mundurowych. Jako ostatni wystąpił Tomasz Chyła, nowy przewodniczący samorządu uczniowskiego naszej szkoły, który podziękował nauczycielom w imieniu wszystkich uczniów za ich trud włożony w kształtowanie młodych ludzi. Przywołał słowa św. Augustyna, iż nikt nie może drugiego człowieka niczego nauczyć może tylko mu pomóc w wyszukiwaniu prawdy.
 
Część artystyczna stanowiła dopełnienie uroczystości na sali gimnastycznej. Uczniowie przedstawili fragmenty utworów m.in. "Zły to uczeń, który nie przewyższa swojego mistrza", " Całe życie jest szkołą". Obejrzeć można było specjalne występy zespołu "Sobieski Band" w składzie uzupełnionym przez absolwentów, byłych członków tego zespołu, którzy w ten sposób chcieli podziękować swoim nauczycielom za trud włożony w ich edukację. Zaprezentowali piosenkę zmarłego Marka Grechuty "Ważne są dni, których jeszcze nie znamy" i Anny Marii Jopek "Wspomnienie". Wraz z zespołem zaprezentował się również chór szkolny prowadzony przez nagrodzoną profesor Ewę Rocławską i teatr "Prawie Lucki" nad którym pieczę sprawuje także nagrodzona profesor Edyta Łysakowska - Sobiczewska. Marta Opanowicz wystąpiła ze swoim monodramatem, który zdobył I miejsce w konkursie im. Adama Luterka. Wojciech Romańczyk recytował wiersz Czesława Miłosza "Orfeusz i Eurydyka". Cały teatr zaprezentował fragment spektaklu "Awiacja" którym zdobył w czasie ostatniego konkursu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka pierwsze miejsce, zaś Julia Styn zaśpiewała piosenkę kaszubską "Lubny koscył".
Na zakończenie wykonano piosenkę Piotra Rubika " Niech mówią, że to nie jest miłość" i około godziny 13:00 para królewska odprowadziła gości na poczęstunek.
 
Dziękujemy sznownym gościom za przybycie i uświetnienie tej imprezy.

Opracowała: Katarzyna Milewczyk
Uczennica kl. 2a