Dnia 9 listopada bieżącego roku obchodziliśmy kolejną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego ten dzień został uświetniony przybyciem szanownych gości: pana inż. Bogdana Pietruszki i panią wizytator z kuratorium oświaty oraz uroczystym apelem.

10 2

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9:00. Pan Pietruszka jest wielkim patriotą, projektantem Pomnika Poległych Stoczniowców, sylwetki kadłuba statku "Dar młodzieży" i wielu medali np. Medalu Konradiego, orderu z Jasnej Góry, medalu z okazji 30-lecia Zrzeszenia Pomorskiego w Gdańsku. Jego prace możemy zobaczyć m.in. w Kościele św. Brygidy w Gdańsku, który znany jest z krzewienia myśli patriotycznej. 
Inż. Bogdan Pietruszka opowiedział nam o swoim życiu, przejawach patriotyzmu i jego symbolach (kotwica-nadzieja, krzyż-wiara katolicka). Opowiedział nam również o swojej pasji - gromadzeniu książek, co czyni już od pięćdziesięciu lat, szczególnie interesują go książki historyczne.

O godz. 10:00 uroczystym wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się apel.
W czasie tej uroczystości szkoła otrzymała z rąk pani wizytator kolejne Certyfikaty:

"Szkoły aktywnie współpracującej z środowiskiem"
"Dobrej atmosfery w szkole"
"Opieki i profilaktyki wspomagającej naukę"
Część artystyczna została przygotowana przez chór szkolny, zespół "Sobieski Band" oraz aktorów z teatru "Prawie Lucki". Wykonano wiele pieśni patriotycznych m.in. "Hymn do miłości Ojczyzny", "Hymn Legionów Polskich" , "Warszawiankę".
Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na Karykaturę Twórców II Rzeczpospolitej, i tak nagrodzono:

Justynę Chorążewicz kl.IIe
Marcina Szybczyńskiego kl.IIIe
Martynę Szordykowską kl.IIh
Wyróżnienie otrzymały również: Teresa Łepek kl.IIIg oraz Aleksandra Maj kl.IIIb.

Opracowała: Katarzyna Milewczyk
Uczennica kl. 2a