26 października 2012 roku odbył się pierwszy etap corocznego konkursu Wiedzy o Królu Janie III Sobieskim, w którym udział brały klasy pierwsze i drugie. Trzyosobowe reprezentacje każdej z grup zmierzyły się z pytaniami dotyczącymi życia naszego wielkiego patrona. Dużą wiedzą o nim wykazały się klasy Id, IIb oraz IIc, które zakwalifikowały się do następnego etapu. W dalszej części konkursu przygotowały one prezentację multimedialną dotyczącą historii naszej szkoły w okresie XX-lecia międzywojennego.

10 4

Podczas obchodów Dnia Patrona, czyli 5 lutego 2013 roku, podczas uroczystego apelu, którego przygotowaniem zajęli się uczniowie klasy IIc, obejrzeliśmy prezentacje, walczące o pierwsze miejsce. Na wstępie wysłuchaliśmy fragmentu jednego z listów Sobieskiego do Marysieńki:

(...) Responsu na dwa listy moje nie mam jeszcze od Wci
serca mego, w których prosiłem i teraz proszę, abyś mi
oznajmiła o muszce, jeśli jej nie tęskno i jeśli nie przypada
też kiedy apetyt, to uczyń tę rzecz; bom ja już ledwo żyw
bez tego, moja duszo, ani spać, ani jeść, ani pić, ani chodzić,
ani siedzieć niepodobna, żeby to milion razy na myśl przyjść
nie miało, ale do ślicznej tylko muszeczki, którą całuję milion
milionów razy i wszystkie śliczności dobrodziejki mojej,
od nóżeczki aż do najśliczniejszej gębusieńki. Przyjedź, moja
duszo, moje jedyne serce, skoro dam znać, a jeśli żyw będę,
bo już dłużej bez ciebie żyć niepodobna. Proszę, wierz tak
temu, moja najśliczniejsza królewno, jak temu, żem był, jest
i będę, póko żyw, najwierniejszym twoim sługą (...).

Zwycięzców wyłoniła komisja konkursowa w składzie: pani wicedyrektor Jadwiga Jędrej, pan profesor Marcin Graczyk oraz przedstawiciel samorządu uczniowskiego Filip Grzymowicz. Z wygranej cieszyć się mogą klasy Id i IIc, gdyż to właśnie ich prezentacje najbardziej spodobały się jurorom.

Na zakończenie wysłuchaliśmy piosenki "Gdzie są kwiaty z tamtych lat" w wykonaniu solistek ze szkolnego chóru. Właśnie dzięki takim uroczystościom i ciężkiej pracy naszych kolegów możemy dowiedzieć się więcej o historii naszej szkoły i jej absolwentach.

Dagmara Reglińska - uczennica klasy 2c