Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli... Tą sentencją Jana Kochanowskiego można rozpocząć kolejne Wiosenne Spotkania z Teatrem, które od wielu lat organizuje wraz z Wejherowskim Centrum Kultury I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego i tym samym wprowadzają wiosnę na wejherowską scenę.

lucki

Celem organizowanych od 2003 r. spotkań są przede wszystkim uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Teatru oraz umożliwienie amatorskim teatrom zaprezentowanie swych aktorskich umiejętności przed szerszą publicznością, wymiana doświadczeń, a przede wszystkim zapewnienie dobrej i twórczej zabawy.

Warto przypomnieć, ze pomysł tej formy obchodów dnia teatru narodził się w czasie pobytu Teatru "Prawie Lucki" na Teatralnej Wiośnie Młodych w Poznaniu, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez jurora, wtedy jeszcze Powiatowego, Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka - pana Henryka Dąbrowskiego. Zauroczeni możliwością wystąpienia przed życzliwą poznańską publicznością (a było to dla nas spore wyróżnienie!), zachwyceni możliwością skorzystania z tylu atrakcji towarzyszących temu przedsięwzięciu (prezentacje spektakli zawodowych i amatorskich na różnych scenach, wystawy i inne imprezy kulturalne), pomyśleliśmy, że i w naszym mieście można zainicjować nowy sposób otwarcia sezonu wiosennego. I tak się stało. Forma tych teatralnych spotkań zyskała zwolenników wśród uczniów i ich opiekunów, więc nie zrezygnowaliśmy z ich organizacji do dnia dzisiejszego i zamierzamy kontynuować spotkania w ulepszonej, obfitującej w więcej zdarzeń formie.

I tak od kilu lat spotykamy się w jakimś przybytku kultury. Najpierw była to sala Wejherowskiego Centrum Kultury, zawsze otwartego na nasze propozycje, od trzech lat spotykamy się w auli liceum "Sobieskiego".

Zawsze gościmy wspaniałe amatorskie zespoły (te mniej lub bardziej utytułowane) i pełnych pasji młodych aktorów, którzy znaleźli swój sposób na fajne życie. Zawsze gościmy tych, którzy wprowadzają młodych w tajemnice teatru i przekazują im swoje doświadczenie i zapał, a są nimi nauczyciele i instruktorzy.

Zawsze mile witamy tych, którzy pojawiają się u nas po raz pierwszy! Tak też było i w tym roku. Na scenie auli liceum "Sobieskiego" przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się młodzi i utalentowani. Po uroczystej inauguracji dokonanej przez dyrektor Bożenę Conradi monodram "Antygona to ja" zaprezentowała Monika Płomin - aktorka Teatru "Prawie Lucki", laureatka m.in. Grand Prix VII Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. A.Luterka. Po dwu latach nieobecności na scenie postanowiła powrócić do poematu Romana Brandstaettera "Winogrona Antygony" i nadać mu nową, bardziej uniwersalną formę.

W nastrój zabawy wprowadziła nas zgrana, skora do dobrej zabawy, świetnie przygotowana do występu grupa teatralna "Amator" z Gniewina, która zaprezentowała nagrodzony na tegorocznym XII OPMFT "Luterek" spektakl "Januszek idzie na dyskotekę" w reżyserii Bogumiły Hirt -Niedzieli.

20 marca klasy humanistyczne naszego liceum pojechały na Uniwersytet Gdański, aby w czasie Dni Otwartych poznać kierunki studiów. I trafiliśmy na fantastyczne studentki (Małgorzatę Woźniak i Paulinę Trybę), które opowiadały o studiach na Teatrologii i Wiedzy o teatrze. Przyjęły zaproszenie na nasze spotkanie i dzięki temu uczniowie mogli poznać dwa kierunki studiów, umożliwiających realizowanie swoich pasji.

Na nasze zaproszenie w szkole pojawił się także znany wejherowskiej publiczności reżyser wielu nagrodzonych na przeglądach ogólnopolskich spektakli Grzegorz Szlanga, założyciel Chojnickiego Studio Rapsodycznego. Tym razem spektakl "Gry wojenne" w jego reżyserii zaprezentował Konrad Mówiński. Jeżeli miarą wartości przedstawienia jest czas trwania i intensywność oklasków, to jego twórcy mogą mówić o zasłużonym sukcesie.

Teatr "Prawie Lucki" przygotował niespodziankę Grzegorzowi Szlandze, prezentując na scenie czytanie świeżo wydanych opowiadań pt. "Janek i Kot". Jak się okazuje, Grzegorz to człowiek o wielu talentach. Niedługo w Wejherowskim Centrum Kultury odbędzie się promocja jego książki.

Organizatorzy Wiosennych Spotkań z Teatrem dbają o ukazanie wielu twarzy teatru, dlatego w tym roku zaproponowali (dzięki staraniom dyr. Jolanty Rożyńskiej i Rafała Płotki) prezentację spektaklu radiowego "Piaśnicy przeklęty las" zrealizowanego w Radiu Gdańsk. Sztuka autorstwa Szymona Wróblewskiego opowiada bolesnych kartach naszej historii. Piaśnica znana jest wszystkim wejherowianom, ale nie wszyscy znają szczegóły z życia siostry Alicji, kobiety wykształconej, która przed wojną prowadziła w Wejherowie Gimnazjum Żeńskie. Została rozstrzelana w Piaśnicy 11 listopada 1939 r. Tego dnia wejherowianie widzieli ją po raz ostatni, gdy na więziennym podwórzu wchodziła do samochodu ciężarowego wraz z grupką dzieci żydowskich, które trzymała za rączki dodając im otuchy.

Ponieważ mottem tegorocznych spotkań teatralnych były słowa J. Kochanowskiego, nie mogło zabraknąć odrobiny szaleństwa, które może wywołać nadejście wiosny. Przejawem tego były warsztaty teatralne przeprowadzone przez członkinie Teatru "Prawie Lucki": Paulinę Angel, Martę Bartnicką. Agatę Wicką i Paulinę Kowalczyk - tegoroczne maturzystki, które deklarują, że za rok także wystąpią w roli instruktorów. To było święto młodych aktorów i w dużej mierze przez nich przygotowanych, czego dowodem także świetny plakat autorstwa Alicji Gaszty.

Edyta Łysakowska-Sobiczewska