Dnia 26 października 2012 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Naszym celem było uświadomienie wszystkim, że nauka języka to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

DSC00036

Już od pierwszych lekcji uczniowie mogli zapoznać się z informacjami przygotowanymi na tablicach. Były to wspomnienia z wymian francusko-polskiej, niemiecko-polskiej, spotkań w Europa-Haus oraz z wycieczki do Londynu. Grupa niemiecka przygotowała gazetki: 5 powodów, dla których warto uczyć się języka niemieckiego; oraz wyniki ankiety ‘Image j.niemieckiego w naszej szkole’. Uczniowie, którzy zamierzają wyjechać na studia za granicę mieli szansę zaplanować swoją przyszłość i sprawdzić ranking niemieckich i brytyjskich uczelni w Europie. 

Niebywałą atrakcję był uczeń w szkockim kilcie promujący wycieczkę do Szkocji, która odbędzie się w maju br. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ciasteczka francuskie, niemieckie i angielskie, którymi uczniowie mogli się poczęstować dopiero po podaniu odpowiedzi na pytanie z kultury danego kraju.
Oficjalne obchody tego dnia zaczęliśmy od zmagań klas pierwszych w Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii. Po wcześniejszych eliminacjach (22 października), do finału zakwalifikowały się cztery klasy. Celem konkursu było m.in. rozbudzenie i rozwijanie w młodzieży zainteresowań Wielką Brytanią oraz podnoszenie poziomu wiedzy o kulturze, historii, nauce i geografii UK, więc widownię konkursu stanowiły trzy grupy językowe: klasa I e, I f i I g.
Sześć konkurencji oceniało jury w składzie: Lucyna Grzenkowicz, Barbara Kaczykowska oraz Dominika Serowy-Talarowska. Zwycięzcami zostali:

I miejsce I e
II miejsce I a
III miejsce I f
Wyróżnienie: I b

Prelekcja p. Anety Chabrowskiej z ośrodka egzaminacyjnego British Council była kolejnym punktem zorganizowanym specjalnie dla uczniów zainteresowanych egzaminami FCE i CAE, oraz aby zachęcić pozostałych do zdobywania certyfikatów językowych w naszej szkole.
Corocznie w naszym liceum odbywa się również szkolny etap konkursu Public Speaking Competition. Dla uczniów zainteresowanych mówieniem publicznym i udziałem w tym konkursie dr Olga Aleksandrowska zaprosiła wykładowcę Retoryki Mówionej z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG. Wykład gościnny dr Karoliny Janczukowicz pt. The Power of Speech odbył się na 5 i 6 godzinie lekcyjnej. Uczestniczyło w nim 36 uczniów naszej szkoły.
Przedstawiciele księgarni English Unlimited z Gdańska przygotowali stoisko prezentujące nowości wydawnicze (podręczniki do FCE, CAE, CPE oraz repetytoria i testy przygotowujące do egzaminu maturalnego) oraz informacje dotyczące ośrodka British Council i certyfikatów FCE, CAE, CPE. Dodatkowym atutem było przeprowadzenie sprzedaży podręczników, repetytoriów oraz słowników po obniżonej cenie.
Całość dopełniały trzy prezentacje multimedialne wyświetlane w Galerii Obok oraz
tablice informacyjne dotyczące Goethe Institut i British Council.