12 lutego br. uczniowie klasy medyczno-biologicznej 2b w czasie lekcji biologii przenieśli się zdalnie na wykład dr Elżbiety Zielińskiej z Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin Wydziału Biologii UG, by wysłuchać fascynującego wykładu o wtórnych metabolitach roślin.

zdj001

 

Wtórne metabolity roślin:

- chronią rośliny przed roślinożercami i patogenami,                                                                                                     

- pełnią funkcje strukturalne,                                                                                                                                             

- absorbują szkodliwe promienie UV,                                                                                                                               

- stanowią atrakcję dla zapylaczy,                                                                                                                                   

- pośredniczą w oddziaływaniach z innymi roślinami.

Dzięki ciekawej opowieści dr Zielińskiej lekcja stała się podróżą w świat roślin i wiodła młodzież od pachnących olejków eterycznych, przez glikozydy wykorzystywane w medycynie do leczenia chorób serca, barwne likopeny, parzące związki fenolowe (obecne w Barszczu Sosnowskiego) aż po uzależniające niebiałkowe związki azotowe (nikotyna, morfina). Intrygujący mix botaniki i chemii organicznej sprawił, że uczniowie z chęcią na wykładzie pozostali nawet na przerwie, a na kolejną lekcją udali z poczuciem niedosytu!

Uwierzcie nam, botanika to naprawdę fascynująca nauka!