Organizowane od 5 lat Konferencje Literackie na trwałe już wpisały się w kalendarz imprez Liceum „Sobieskiego” i Wejherowskiego Centrum Kultury. Jak wiadomo, każda konferencja jest swoistym podsumowaniem Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka i każda jest poświęcona popularyzacji twórczości wybitnego przedstawiciela świata literatury.

DSC00923

 

W roku 2010 zachęcaliśmy uczestników „Luterka” do zaznajomienia się z twórczością Wiliama Szekspira. Efektem naszych starań były spektakle prezentujące fragmenty dramatów tego wybitnego dramaturga. Okazało się, ze tematyka, przesłania zawarte w dawnych tekstach mogą być aktualne do dziś. Dr M.Jarmułowicz, przytaczając w swym wykładzie myśl J. Kotta, stwierdziła, że nie tylko Hamlet, ale i Szekspir „jest jak gąbka, bo wchłania w siebie od razu całą współczesność” . Prawda tego stwierdzenia potwierdziła się w doborze dramatów Stradfordczyka i w sposobie ich prezentacji. Każdy zespół teatralny znalazł coś intrygującego w „Szekspirowskim teatrze życia”.
Tegoroczna Konferencja Literacka nosiła dość przewrotny tytuł „Szekspir jest cool”. Czy tak jest naprawdę? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy spotkania: pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego: dr Monika Żółkoś, która omówiła problem „kondycji wykluczonych” w dramatach Szekspira, oraz dr Małgorzata Jarmułowicz, omawiająca aktualność zła na podstawie dramatu „Ryszard III”. Anna Ratkiewicz-Syrek – (Gdański Teatr Szekspirowski) zaprezentowała kolejne etapy realizacji projektu „Teatr w klasie” oraz losy budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Głos zabrali także: Natalia Kin (nauczyciel języka polskiego ), uczniowie „Sobieskiego” (Paulina Grzymowicz , Maciej Ziemann) i ZSO nr 2 (Anna Erlich, Malwina Borejko, Natalia Cirocka). Nad prezentacjami uczniowskimi czuwali kochani profesorowie: Regina Englert (Liceum Ogólnokształcące nr 2), Teresa Karwowska i Beata Płotka.
Zwieńczeniem całej konferencji była prezentacja najnowszego (II miejsce na V OPMFT „Luterek”) spektaklu Teatru „Prawie Lucki” pt. „Szekspir jest cool”. W autorskim scenariuszu napisanym przez uczennice: Monikę Krzemińską i Monikę Płomin wykorzystano fragmenty dramatów Wiliama Szekspira („Romeo i Julia”, „Poskromienie złośnicy”, „Hamlet”, „Makbet”), wiersz Juliana Tuwima „Reżyser” i fragment „Naszej małej stabilizacji” Tadeusza Różewicza. Zestawienie tak odległych tekstów okazało się możliwe, gdyż - o czym wspomniała dr. M.Jarmułowicz i jego następcy ukazują ponadczasowe problemy różnych pokoleń. Czyż więc Szekspir może nie być „cool”?
Za rok VI Konferencja, która zostanie poświęcona twórczości Tadeusza Różewicza. Już dzisiaj zapraszamy na tę ucztę duchową, jaką będzie spotkanie z twórczością najbystrzejszego obserwatorem współczesnego świata. Oko Poety widzi więcej niż oko przeciętnego człowieka.