W piątek, tj. 7.12. 2012 r. w wejherowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego odbyła się VII Konferencja Literacka pt. „Otwieranie okna”, podsumowująca całość projektu edukacyjno-teatralnego „W gobelinie wielokulturowości”. Celem nadrzędnym projektu, realizowanego wraz z Wejherowskim Centrum Kultury, była próba odpowiedzi na pytania: Co wpływa na tożsamość współczesnego młodego człowieka? Wpływy, jakich kultur dostrzegają młodzi ludzie w swoim regionie?

Konferencja 7.12.12 006

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała dyr. Bożena Conradi i dyr. WCK- Jolanta Rożyńska. Starostwo Powiatowe godnie reprezentował znany kaszubista i działacz kultury – Tomasz Fopke. Wśród gości spotkać można było dyr. ZSP nr4 - Annę Wilk, Nauczycieli – opiekunów grup młodzieży: Barbarę Malawską (ZSP nr 4 Wejherowo), Przemysława Staronia (II LO Sopot), Reginę Englert (II LO Wejherowo) oraz współgospodarza imprezy – vice dyrektor I LO- Jadwigę Jędrej. Gościem specjalnym była dr Justyna Pomierska (nauczyciel akademicki UG), która wygłosiła wykład na temat „Język kaszubski jako narzędzie uczestnictwa w kulturze”. Następnie uczniowie prezentowali Efekty swych prac badawczych prowadzonych od września br. Warto dodać, ze uczniowie wraz z opiekunami już we wrześniu uczestniczyli w sesji poświęconej „Kulturowym aspektom kształtowania tożsamości młodego człowieka”, w czasie której wysłuchali wykładów prof. dr hab. Zbigniewa Opackiego (nauczyciela akademickiego UG) oraz Dagmary Płazy – dyrektora Muzeum Miasta Gdyni.
Miłą niespodziankę wszystkim uczestnikom zafundowali gospodarze konferencji (Jadwiga Jędrej, Beata Płotka, Jolanta Piastowska), które wraz z uczniami przygotowały oprawę artystyczną i zaprosiły do wspólnego ucztowania. Na suto zastawionym stole można było znaleźć kaszubskie kuchy, wigilijną kutię i pierożki nadziewane kapustą i grzybami (rarytas ze wschodniej Polski). Po zakończeniu konferencji wszyscy opiekunowie grup otrzymali pamiątki z Wejherowa i dyplomy uczestnictwa w projekcie „W gobelinie wielokulturowości”.
Konferensjerkę prowadziła Kinga Bobkowska – „Prawie Lucka” aktorka.

Program konferencji:
10.00- 10.10 - otwarcie konferencji, powitanie gości ( dyr. ZSP nr1 - Bożena Conradi,
dyr. WCK – Jolanta Rożyńska)
10.15 - 11.00 – wykład dr Justyny Pomierskiej na temat „Język kaszubski jako narzędzie
uczestnictwa w kulturze”
11.10 - 11.30 – „Wspomnienie” (I LO w Wejherowie)
11.40 - 12.10 – „Poznanie podstawą dialogu. Spotkania z innymi kulturami” (II LO
w Sopocie)
12.15 – 12.40 – „Przychodzę do was z podartych namiotów…” Poezja Papuszy ( ZSP 4
w Wejherowie)
12.50 - 13.20 – „Wspólna sprawa” ( II LO w Wejherowie)
13.35 - 14.00 – „Inni, a jednak tacy sami” ( I LO w Wejherowie)
14.10 - 14.30 – „Ewangelicy na terenie Wejherowa i Bolszewa” (ZSP 4 w Wejherowie)

Oprac. E.Łysakowska-Sobiczewska