W dniach : 9 i 10 marca 2021 r., na lekcjach przyrody, Młodzież z klas: 3a i 3b, czyli ta z zacięciem humanistycznym, a nie  jak sugeruje tytuł wykładów: biologicznym, wzięła udział w zajęciach z dr Anną Kot pracownikiem naukowym Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

zdj003

Podczas zajęć  Słuchacze zapoznali się z wpływem układu nerwowego na  moralność człowieka. Pani dr Anna Kot przedstawiła zależności między działaniem naszego mózgu, a tzw.: wolną wolą i podejmowanymi przez nas trudnymi etycznie decyzjami. Młodzież dowiedziała się m.in. z czym jest związane współodczuwanie, dlaczego neurony lustrzane są neuronami miłości. Z pomocą prowadzącej Uczniowie próbowali zgłębić tajniki podejmowania decyzji podczas dylematów osobistych i nieosobistych. W drugiej części spotkania Młodzież dyskutowała nt. wybranych twierdzeń np.:    

 Jeśli dojdziemy do momentu, w którym będziemy w stanie stwierdzić, że ktoś, kto popełnił przestępstwo, ma wszelkie genetyczne i fizjologiczne predyspozycje do bycia przestępcą, sąd powinien uznać to za okoliczność obciążającą, a nie łagodzącą. Ktoś z takimi predyspozycjami powinien być staranniej izolowany od społeczeństwa.