Jak co roku konferencja była podsumowaniem Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych (XIII OPMFT „Luterek”), którego tematem przewodnim były „Różne smaki świata tego”. DSC 1308 kopia

 

12 grudnia 2018 r. uczestnicy „uczty duchowej” mogli wysłuchać b. interesującego wykładu o smakach Sycylii, przygotowanego przez p.Ewę Cichocką- globtroterkę, pisarkę i dziennikarkę. Jakub Wojewódka (Seminarium Duchowne w Gdańsku) omówił smaki potraw pojawiających się w Biblii, a student Uniwersytetu Wrocławskiego - Kamil Podolski - zaprezentował smaki występujące w opowiadaniach M. Hłaski. Uczennice PZS nr 4, pracujące pod opieką polonistki Barbary Malawskiej omówiły smaki poezji, a młodzi dziennikarze z liceum „Sobieskiego” biorący udział w projekcie WCK „Oblicza Niepodległej” (Weronika Styn, Wiktoria Gwóźdź, Barbara Kostrzewa, Oliwia Langer, Aleksandra Bugajska – kl.3a Oliwia Lejman – k.1e (opieka-E.Łysakowska), Eliza Kunath, Oliwia Langa, Katarzyna Schwichtenberg – kl.1a (opieka-B.Płotka), przedstawili efekty poszukiwań „smaków przedwojennego Wejherowa”. Warto tu nadmienić, że wszyscy otrzymali z rąk dyr. Jolanty Rożyńskiej (dokonującej wraz z dyr. Katarzyna Bojke uroczystego otwarcia konferencji) pamiątkowe publikacje zawierające ich artykuły i wywiady z mieszkańcami naszego miasta oraz regulamin Gry miejskiej „Gdzie ta kultura? Tajemnice dwudziestolecia międzywojennego w Wejherowie” autorstwa Alicji Gaszty.

Cieszy fakt zainteresowania młodych ludzi historią Wejherowa, ich zaangażowanie w zdobywaniu materiałów (wywiady, wyjścia do bibliotek/muzeum) i sposób ich archiwizowania (nagrania na nośniku DVD i CD, zdjęcia). Publikacja jest cenną pamiątką dla naszych uczniów i dowodem ich różnych umiejętności.Na konferencji wystąpiły także uczennice kl.3e: Weronika Bola, Kinga Czerwionke (uczennice p.Marioli Cierockiej), które omówiły związki S. Żeromskiego z Pomorzem. Każdy z uczestników otrzymał pamiątki wykonane przez sekcję ceramiki działającą w WCK.

Program
XIII Konferencji Literackiej
Różne smaki świata tego\10:00- 10:15 – Uroczyste otwarcie konferencji

10:20- 11:00 - Smaki Sycylii – Ewa Cichocka (dziennikarka, autorka książek podróżniczych)
11:05– 11:25 – Biblia smaków pełna - Jakub Wojewódka (Seminarium Duchowne)
11:30 – 11:55 – Hłasko- wieczna szarość - Kamil Podolski (Uniwersytet Wrocławski)
12:00 – 12:15 - Smaki miłości w literaturze - Wiktoria Bużan, Natalia Pranga (ZSP nr4)
12:20 -12:30 – By opanować strach, należy go zrozumieć. O lęku towarzyszącym czytaniu
poezji. Magdalena Kobiela, Małgorzata Roszman (ZSP nr4)
12:30 – 12:45 Przerwa
12:45- 13:00 - Teodor Bolduan i jego miasto we wspomnieniach - Aleksandra Bugajska ,
Agata Albecka
13:05- 13:20 - Życie codzienne w Wejherowie- Barbara Kostrzewa, Oliwia Langer

13:25- 13:40 - Zakład Wychowawczy Dzieci Syberyjskich (relacja z wywiadu filmowego).
Eliza Kunath, Oliwia Langa, Katarzyna Schwichtenberg

13:45 – 14:00- Śladami Żeromskiego nie tylko na Pomorzu - Weronika Bola,
Kinga Czerwionke
14:05 – 14:20- Teatr w Wejherowie - Weronika Styn

14:25 - 14:40- Przedwojenne harcerstwo na Ziemi Wejherowskiej- Wiktoria Gwóźdź.

14:45 – 15:05 - Od historii pewnej kamienicy do życia rodzinnego Bolduanów -
Oliwia Lejman