Dni Mózgu w Trójmieście to coroczna akcja, która odbywa się w ramach obchodów światowego tygodnia mózgu i ma na celu popularyzację wiedzy o tym narządzie.

 

 

zdj002

W tym roku już 11 edycja odbywała się w dniach 15-21.03.2021 i wyłącznie on-line, co ułatwiło dostęp do wielu niezwykle ciekawych wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych i studentów Wydziału Biologii, Wydziału Nauk Społecznych UG, studentów GUM oraz czynnych psychologów i terapeutów. Uczniowie  klasy 2a i 2c zgłębiali swoją wiedzę w zakresie prokrastynacji czyli dobrowolnego odwlekania zamierzonego działania przy wykonywaniu pewnych działań, zjawiska identyfikowanego u co najmniej 50% młodych ludzi – uczniów i studentów. Okazuje się, że mimo świadomości negatywnych skutków nasz mózg często podpowiada „Co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro”. Na szczęście prowadząca wykład Wiktoria Kujawa podała wiele porad, jak skutecznie radzić sobie z prokrastynacją. Drugiego wykładu dr Wojciecha Glaca „Miłość i nienawiść” wysłuchała klasa 2b. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak miłość – źródło uniesienia, szczęścia i empatii może przerodzić się w niechęć i wrogość. Wykładowca w oparciu o schematy tłumaczył, jakie oba te stany wywołują zmiany w mózgu człowieka i radził, jak uniknąć nienawiści w konsekwencji zawodu miłosnego.

Udział w wydarzeniach Dni Mózgu stał się dla uczniów kopalnią wiedzy, inspiracją do rozwoju, ale także źródłem porad istotnych w codziennym życiu!