Dnia 22 marca 2021 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty online dotyczące tematu energetyki jądrowej, organizowane przez United Nations Association Poland i Polski Atom. W wykładzie mieli okazję uczestniczyć uczniowie klas: 1a, 2a, 2aG oraz 3f. Treści zostały ukierunkowane zarówno na społeczne, jak i międzynarodowe aspekty atomu. 

8186545D 8BA9 4FD8 8DD1 47504D801941

Cenne informacje, podejmowane często na obradach międzynarodowych i dotyczące konsekwencji energetyki jądrowej i jej roli w spowalnianiu katastrofy klimatycznej przekazała uczniom Pani Katarzyna Smętek, reprezentantka polskiej młodzieży na szczycie klimatycznym Sekretarza Generalnego ONZ, obecnie przewodnicząca Młodej Rady Klimatycznej. Podjęto również próbę wyjaśnienia, czym jest katastrofa klimatyczna oraz jak Cel 13 Agendy 2030 Zrównoważonego Rozwoju próbuje jej zapobiec. Uczestnicy warsztatów mogli także dowiedzieć się, jak na mapie Polski maluje się poparcie dla energetyki jądrowej i z czego ono wynika. Ten temat poruszyła Pani Urszula Kuczyńska. Następnie wyjaśniła, jaki są źródła sprzeciwu określonych środowisk i jak na sprawę zapatrują się specjaliści. Poparcie dla energetyki jądrowej, elektrownia jądrowa a społeczność lokalna, przeciwnicy energetyki jądrowej, opinia ekspertów międzynarodowych - to kolejne zagadnienia, w które zagłębili się razem z rektorami uczniowie. Młodzież poznała statystyki m.in. ubóstwa energetycznego, zdrowia publicznego, ale też organizacje i firmy, pracujące na rzecz bezpiecznego
i pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Nie zabrakło zagadnień obecnych w życiu każdego z nas. Wielu nie jest świadomych, jakie energetyka jądrowa ma odbicie w codzienności człowieka oraz jak wpływa na jego życie.

Warsztaty, podczas których podjęto temat energetyki jądrowej, stały się dla uczniów cennym źródłem wiedzy i doświadczeniem pomocnym w dojrzałym życiu. Po tej interesującej, jak i pouczającej lekcji należy zauważyć, jak wiele w sprawie bezpieczeństwa planety zależy od nas, ludzi. Często słyszymy powtarzane obiegowe opinie: to mnie nie dotyczy, na nic to, że zacznę żyć zdrowiej. Ilu jest niedbających o naszą planetę. Uczniowie naszej szkoły nie godzą się z takimi sloganami. Mówią: Nie! To właśnie ja i Ty jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę! To Ty możesz sprawić, że będzie zdrowsza! Ty możesz sprawić, że w przyszłości będziemy mogli oddychać świeżym powietrzem na naszej nieskazitelnej Ziemi! Zmień swoje nawyki dziś. To tak niewiele, a możesz uratować nie tylko życie naszej cudownej planety, ale także tego sąsiada, z którym od lat kłócisz się o sprawy tak małe i nieważne...