W dniu 28 maja 2021 r. uczniowie klasy humanistycznej (1g) oraz klas matematyczno-fizycznych (1e i 2eG) uczestniczyli w prelekcji on-line, organizowanej przez bibliotekę szkolną, przy współpracy z Panią Edytą Łysakowską-Sobiczewską. Było to już trzecie, na przestrzeni kilku lat spotkanie z Panem Janem Patą-Przechlewskim, po raz pierwszy w formie zdalnej, na platformie Teams.

dwie genezy 1


Nasz wyjątkowy gość, z wykształcania polonista, twórca komiksów Wampiurs Wars, redaktor naczelny Informatora Gdańskiego Klubu Fantastyki oraz pomysłodawca wystaw Wejherowskiego Centrum Kultury w galerii „Przez Szybę”, wygłosił prelekcję pt. Dwie genezy. Historia literackiej i filmowej SF.

dwie genezy wykład 1

W pierwszej części prezentacji młodzież zapoznała się z historią literackiej fantastyki i związanych z tym nurtem pisarzy oraz ich najsłynniejsze dzieła: Mary Wollstonecraft Shelly (Frankenstein), R. L. Stevenson (Doktor Jekyll i Pan Hyde) J. Verne (20 000 mil podmorskiej żeglugi, Podróż do wnętrza Ziemi, Pięć tygodni w balonie); H.G. Wells (Wehikuł czasu, Wojna światów).
Szczególną uwagę P. J. Plata Przechlewski poświęcił twórczości swojego ulubionego pisarza S. Lema, podkreślając światowy fenomen jego prozy oraz ciekawą formę refleksji filozoficznej przedstawioną w utworach.
Druga część spotkania poświęcona była konwencji science fiction w filmie, zupełnie odmiennej od literackiej genezy fantastyki. Począwszy od science fiction występującej już w baśniach i wątkach profetyczno-technologicznych m.in. w filmach: G. Mélièsa (Podróż na Księżyc, 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi); F. Langa (Metropolis); J. Whale’a (Frankenstein); W.C. Menziesa (Rok 2000), poprzez antyutopie polityczne u Huxleya i Orwella, Isaaca Asimora (Fundacja); G. Herberta (Diuna); nowofalowych utworach R. Bradbury’ego, a kończąc na przełomowych filmach 2001: Odyseja kosmiczna S. Kubricka, poszerzającą możliwości intelektualne science fiction oraz Gwiezdne wojny G. Lucasa przynoszące odrodzenie fantastyki naukowej.
Niszowy gatunek, jakim pierwotnie była fantastyka, stał się najbardziej popularnym, a jednocześnie najbardziej kasowym gatunkiem filmowym. Ekranizacje, które początkowo fascynowały: R. Scott (Obcy — 8 pasażer Nostromo, Łowca andreoidów); S. Spielberg (cykl Indiana Jones, E.T., Park Jurajski); J. Cameron (Terminator, Obcy — decydujące starcie); z czasem zaczęły budzić kontrowersje. Mianowicie, nie od dziś wiadomo, że środowiska filmowe podlegają modom, które oczywiście są wypadkową popularności danych formuł i fabuł. I tak w ostatnich latach można wyróżnić kilka dominujących trendów, które zostały przeniesione na małe i duże ekrany: dominacja nadprzyrodzonych istot, przygodowa fantasy czy dystopiczne wizje przyszłości, szczególnie widoczne w filmach bijących kasowe rekordy: Avengers, Park Jurajski, Terminator: Genesis, odwołują się jedynie do nostalgii za dawnymi hitami.
Na zakończenie P. J. Plata-Przechlewski pozostawił nas z pytaniem: Czy nadal są to nieśmiertelne tematy, czy...raczej odgrzewane kotlety?
Dajemy sobie czas na namysł przez wakacyjne miesiące, do następnego spotkania. Mamy nadzieję, iż będzie miało miejsce w już auli naszego liceum.
Dla wszystkich miłośników opowiadań, książek i filmów o tematyce fantastyczno-naukowej było to niezwykłe przeżycie. Tematyka prelekcji i ciekawy sposób jej przeprowadzenia spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Cały wykład dostępny na szkolnym kanale YouTube.