17 września 2021 r. klasa medyczno-chemiczna 3c biologii uczyła się w niecodziennym miejscu i w niecodzienny sposób. Uczniowie cały dzień spędzili w Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu realizując ambity program, ucząc i bawiąc się jednocześnie.

IMG 1589

 

Po krótkim wykładzie „Plastikowy Bałtyk”, w czasie którego zostali zapoznani ze specyfiką naszego morza (płytkie, słabo zasolone, niemal zamknięte) i jego dużą wrażliwością na zanieczyszczenia, młodzież izolowała mikroplastik z kosmetyków.
Po części ekologicznej przyszedł czas na biologię bałtyckich gatunków fok oraz poznanie przystosowań tych ssaków do nurkowania (foka szara schodzi na głębokość nawet 200 m i nie wynurza się nawet przez 30 min). W zimnej wodzie foka obniża częstość skurczów serca, co przejawia się obniżeniem tętna. W ten sposób zwierzę obniża ukrwienie narządów i oszczędza tlen, którego pod wodą nie pobiera. W czasie warsztatów uczniowie sprawdzali, czy po zanurzeniu twarzy w zimnej wodzie również im spada tętno mierzone pulsokrymetrem i … okazało się, że tak!
Kolejny etap zajęć to sekcja śledzia, której celem było poznanie przystosowań ryby do życia w środowisku wodnym oraz jej anatomii. Uczniowie preparowali rybę, izolując gonady, elementy układu pokarmowego, pęcherz pławny i serce.
Na koniec pobytu w Stacji Morskiej oglądaliśmy karmienie podopiecznych fok wraz z treningiem medycznym i … wzbogaceni wiedzą, pełni wrażeń, nowych doświadczeń i z pewnością bardziej zintegrowani wróciliśmy do domu. Lekcje w Błękitnej Szkole to niezwykle ciekawa alternatywa dla lekcji biologii w szkole! Polecamy!