21 października 2021 r. W PZS nr 3 im. Ks. E Roszczynialskiego w Wejherowie  odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie  Powiatowego Konkursu Literackiego z okazji 70-lecia działalności Zawodowej Straży Pożarnej w Wejherowie. Nasze uczennice z klasy I a zostały laureatkami konkursu, a praca Aleksandry Schulz została odczytana zebranym. 

straz22

W konkursie tym wzięło udział 29 uczestników, nadsyłając łącznie 32 prace; 15 utworów prozatorskich oraz 17 lirycznych.
Komisja konkursowa w składzie; mgr Jolanta Wartak, mgr Agnieszka Gębska oraz mgr Krystyna Lewna po wnikliwej analizie prac postanowiła przyznać następujące miejsca dla uczennic  I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie: 
          
W KATEGORII POEZJA;
pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Schulz z kl. I a, za wiersz pt. „Wiele lat temu…”,
wyróżnienie otrzymała Amelia Fabrycka z kl. I a, za „Pogoń za ogniem”. 

W KATEGORII PROZA;
drugie miejsce uzyskała Izabela Wawrzyniak z kl. I a,  za opowiadanie „Słońce poczęło się wznosić…”,
wyróżnienie zdobyła Julia Syldatk z kl. I a, za opowiadanie „70 lat działalności Zawodowej Straży Pożarnej w Wejherowie. Wierni tradycji …”.

Gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów piśmienniczych.

Recenzja nagrodzonych prac: 

Nieco inny charakter ma opowiadanie „Słońce poczęło się wznosić…” Izabeli Wawrzyniak, uczennicy kl. I, która mimo młodego wieku, potrafiła doskonale opowiedzieć o niebezpieczeństwie, czyhającym na strażaków podczas ich pracy. Przestrzeń literacką tego opowiadania wypełnia poruszająca historia młodej, nastoletniej dziewczyny, Wandy, która obserwując swojego ojca –  strażaka, postanawia podążyć jego śladami; „Tato! – dziewczyna cicho spytała – chcę zostać strażakiem!”. Bohaterka zobaczyła na własne oczy, niczym w zwierciadle, dramaty ludzkie spowodowane anomaliami pogodowymi. Zobaczyła bezradność, krzyk i łzy poszkodowanych. W związku z tym podejmuje szereg kroków, które pozwalają jej w samorealizacji. Pokonuje lęk, cierpienie, ale co najważniejsze niepewność, a to wszystko za sprawą aktywnego działania na rzecz poszkodowanych.

Julia Syldatk, 14-letnia uczennica LO, jest autorką dojrzałą i mądrą mimo młodego wieku, czego dowodzi w opowiadaniu „70  lat działalności Zawodowej Straży…”. Fabuła tego utworu jest osadzona w Wejherowie. Wszystko jest tutaj swojskie i poukładane. Bohaterka postanowiła wybrać się na spacer z psem. Zwykłą przechadzkę przerywa pożar w mieszkaniu jednego z bloków na wejherowskim osiedlu. Nasza spacerowiczka reaguje przytomnie, dzwoniąc pod numer straży pożarnej; „Wtedy przypomniała mi się ostatnia lekcja edukacji dla bezpieczeństwa i zadzwoniłam pod numer 998”. Opowiadanie to jest niezwykłym przykładem wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, zatem warto polecić je młodym czytelnikom.

Podobnie jak utwory prozatorskie swoją ciekawą formą i tematyką zadziwiają nas wiersze, co pokazuje Aleksandra Schulz w „Wiele lat temu…”. Autorka sięga w tym utworze do głębi, do czasów historycznych i bolesnych, przedstawiając martyrologię Piaśnicką; „mordy w Piaśnicy dh Pawlaka czy Łakomego…”. Podmiot liryczny promuje odwagę strażaków; „Odważni mężczyźni nie tylko ratują z niebezpieczeństwa”, ich pokorę, sumienność i bezgraniczne oddanie służbie na rzecz drugiego człowieka. „Są wspaniałym wzorem do naśladowania!” podkreśla uczennica i daje nam jasny przekaz, abyśmy promowali pracę strażaków.
 

„Pogoń za ogniem” Amelii Fabryckiej jest utworem o charakterze sentymentalnym, ponieważ autorka w sposób niezwykle czuły kreuje przestrzeń liryczną dla bohaterów wiersza; „Ten wieczór, na pozór spokojny…”. Spokój jednak szybko zostaje zburzony przez pożar, do którego wyjeżdżają strażacy. Autorka porównuje ich do mitycznych herosów, odnosi się również do Morfeusza – skrzydlatego boga, zmieniającego szybko swoje położenie oraz przedostającego się do snów ludzkich. Stąd wniosek, że Fabrycka dokonuje metafory strażaków w sposób czuły, a zarazem jednoznaczny.