W dniu 29 października 2021 r. klasy 3eG i 3fG w ramach programu Poznaj Polskę finansowanego ze środków MEiN udały się na wycieczkę do Stutthofu i Malborka.

1920x810

 

 

 

Pierwsza część wycieczki łączyła się z poznaniem miejsca martyrologii narodu polskiego i innych narodów europejskich. Uczniowie uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy, zapalili znicze i złożyli w krematorium symboliczne kwiaty.
Pobyt w muzeum stał się okazją do refleksji, że należy zrobić wszystko, by nigdy równie tragiczna historia się nie powtórzyła.
Podczas drugiej części wycieczki zwiedzaliśmy zamek krzyżacki w Malborku, szczególnie podziwiając nowo zrekonstruowane elementy, w tym wykonaną z 300 tysięcy elementów mozaiki ośmiometrową figurę Madonny, która wróciła na swoje historyczne miejsce w 2016 roku. Dla wielu z nas wędrówka po kolejnych przestrzeniach zamku była niesamowitym przeżyciem, szczególnie dla tych, którzy przyjechali do Malborka po raz pierwszy w życiu.
Cała grupa zmęczona, ale też wzbogacona o wiedzę i przeżycia wieczorem wróciła do domu.