8 grudnia 2021 r. uczniowie klasy 3b i przedstawiciel 1b wzięli udział w ciekawym spotkaniu z przyrodnikiem, ornitologiem i edukatorem ekologicznym, Panem Adamem Michalakiem.

IMG 1816

Zajęcia zaczęły się prezentacją multimedialną w szkole, która uczniom pozwoliła utrwalić przystosowania ptaków do lotu, a także poznać zasady obserwacji ptaków, niebezpieczeństwa, na które ptaki są narażone w przekształconym przez człowieka środowisku oraz formy i sposoby ochrony, w tym międzynarodowej, ptaków. Druga część warsztatów została poprowadzona w terenie, co przy -6oC mrozie okazało się nie lada wyzwaniem dla wszystkich uczestników zajęć. Pan Michalak pokazywał uczniom gniazda, bardzo dobrze widoczne na bezlistnych o tej porze roku drzewach. W czasie spaceru do Parku im. Majkowskiego mieliśmy okazję obserwować sikorkę bogatkę, wróbla domowego i wróbla mazurka, srokę. W parku zaś podglądaliśmy kaczki krzyżówki, orły bieliki i pelikany różowe. Prowadzący warsztaty zaprezentował nam niezwykle użyteczną aplikację BirdNET pozwalającą rozpoznawać głosy ptaków. W drodze powrotnej do szkoły czekała nas prawdziwa niespodzianka dostrzeżona na drzewie przez młodego ornitologa z 1b – dzięcioł średni, nieliczny i nieczęsto spotykany w naszym kraju gatunek.
Warsztaty z ornitologiem pozwoliły uczniom z celem spoglądać w niebo, dostrzegać i rozpoznawać ptaki, które zimą w miastach tworzą populacje większe niż w lasach. Podglądanie przyrody to także sposób budowania świadomości i właściwych postaw człowieka wobec natury.