Pod takim właśnie hasłem 6 grudnia 2021 r., w bibliotece szkolnej odbyły się świąteczne warsztaty z techniki linorytu.
linoryt główne 1
 
 
Była to nie tylko okazja do tego, by poznać w sposób praktyczny sztukę grafiki warsztatowej, rozwijać artystyczne zdolności i pasje, ale przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród młodzieży. Tematyką przewodnią spotkania były książki utrzymane w zimowo-świątecznym motywie.
 
Uczestniczki warsztatów zapoznały się z historią linorytu, który jest uznawany za jedną z tradycyjnych metod druku. Zalicza się go do tzw. technik druku wypukłego i często przyrównuje do drzeworytu, innej popularnej metody wykonywania odbitek graficznych.
Kolejnym punktem programu było naszkicowanie grafiki i przeniesienie jej na matrycę wykonaną z linoleum (współcześnie zamiennie stosuje się również matryce wyprodukowane z twardej gumy lub tworzyw PCV). Biblioteka szkolna włączając się w ekologiczny nurt zero waste przygotowała matryce z gumoleum podłogowego. Inspirację grafik stanowiły lektury z różnych gatunków literackich. Wśród dostępnych w księgozbiorze biblioteki pozycji ukazujących niezwykły krajobraz zimowy lub opisujący świąteczny klimat znalazły się Opowieść Wigilijna Charlesa Dicensa, historyjki na każdy dzień grudnia, które można odnaleźć m.in. w Tajemnicy Świąt Bożego Narodzenia Jostein Gardner, czy książki obyczajowe opisujące ciepło i magię świąt Anioł do wynajęcia Magdaleny Kordel, Światło w Cichą Noc Krystyny Mirek, czy Hotel pod jemiołą Richarda Paula Evansa. Dużym zainteresowaniem wśród czytelniczek cieszyła się literatura fantasy R. R. Martin Gra o tron oraz Lodowy smok oraz wciąż popularne skandynawskie kryminały Camilii Lackberg Księżniczka z lodu, a także Jo Nesbo Pierwszy śnieg. Wśród propozycji znalazły się również książki opisujące piękno polskich gór Mariusza Sepioło “Himalaistki” lub seria z komisarzem Wiktorem Forstem Remigiusza Mroza.
 
Następnie dziewczęta za pomocą specjalnych dłutek i nożyków w linoleum wycięły wzór tworzonej grafiki. Na zakończenie całość została pokryta gęstą, bardzo lepką farbą graficzną lub białą farbą emulsyjną i odbita na papierze.
W ten właśnie sposób powstały pojedyncze odbitki graficzne w technice linorytu. Ciekawostkę może stanowić fakt, że niezależnie od ilości wykonanych za pomocą danej matrycy odbitek graficznych, każda z nich uznawana jest za oryginalne dzieło sztuki.
Aktualnie linoryt okazuje się jedną z najchętniej wykorzystywanych tradycyjnych metod druku. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku opisywanej techniki graficznej, nie występuje konieczność posiadania w pełni wyposażonej pracowni graficznej. Do uzyskania profesjonalnych efektów, wystarczy jedynie podstawowy zestaw przyborów i materiałów graficznych, takich jak dłutka do linorytu, gumowy wałek, drewniany docisk, linoleum, farba i papier. Dzięki zajęciom młodzież nabyła wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne wykonanie linorytów w domowych warunkach. Ponad to w niezwykłej atmosferze, przy dźwiękach świątecznych piosenek była to świetna okazja do rozmów o zainteresowaniach czytelniczych i przeczytanych w minionym roku książkach.
Efektem finalnym warsztatów była wystawa prac Agnieszki, Laury i Nikolii z klasy 2b, Laury, Dominiki I Kingi z klasy 1c oraz Amelii i Karoliny z klasy 3c podczas Wigilii szkolnej.
Świąteczne warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży i mamy nadzieję, że na stałe znajdą się one w ofercie biblioteki szkolnej.