Po długim oczekiwaniu na ostatnią mobilność w ramach projektu Erasmus+, 11 września 2022 r. w godzinach wczesnoporannych spotkaliśmy się na lotnisku w Gdańsku, by w końcu rozpocząć tę niezapomnianą przygodę.

Po długiej i wyczerpującej podróży, w niedzielę po południu dotarliśmy do Lappeenranty, by spędzić wieczór z goszczącymi nas rodzinami. Kolejnego dnia po raz pierwszy udaliśmy się do szkoły. Obejrzeliśmy bardzo dobrze wyposażone sale lekcyjne, stołówkę, siłownię. Następnie rozpoczęliśmy pracę nad escape-roomami. Potem zjedliśmy lunch i udaliśmy w stronę fortu. Zostaliśmy oprowadzeni po najstarszej części miasta i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o Lappeenrancie.
We wtorek kontynuowaliśmy warsztaty w szkole, by po obiedzie udać się na lokalny uniwersytet, gdzie wzięliśmy udział w niezwykle ciekawych wykładach. Kolejnego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach tematycznych dotyczących geografii, chemii, a także w warsztatach drukowania 3D. Dzięki zróżnicowaniu tematów naszych zajęć każdy wyszedł z nich zadowolony i pełen energii. Po południu spotkaliśmy się z innymi uczestnikami programu na kręgielni. Bawiliśmy się naprawdę wspaniale.
W czwartek braliśmy udział w lekcjach w fińskiej szkole. Na popołudnie została zaplanowana wycieczka integracyjna nad jezioro. Choć pogoda próbowała zmienić nasze plany, udało nam się spędzić aktywnie czas nad wodą. Korzystaliśmy z sauny, morsowaliśmy, by na koniec uzupełnić kalorie, jedząc ogromne pizze.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od rozwiązania wcześniej zrobionych escape roomów. Następnie udaliśmy się na - dość dla nas trudną - grę miejską. Nasz pobyt w szkole został zwieńczony rozdaniem certyfikatów. Po południu mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy na wielu różnych ciekawych aktywnościach z fińskimi przyjaciółmi.
Następnego dnia z samego rana ruszyliśmy w podróż do stolicy Finlandii - Helsinek. Całą sobotę zwiedzaliśmy atrakcje turystyczne i podziwialiśmy uroki tego miasta. Jest to naprawdę przepiękne miejsce, pełne zieleni oraz zachwycające unikatową architekturą. Niestety, dzień minął szybko, a kolejnego już nad ranem musieliśmy ruszać w drogę powrotną…
Cała mobilność była wspaniałym przeżyciem! Poznaliśmy kulturę i kuchnię mieszkańców tego prześlicznego nadbałtyckiego kraju. Czas spędzony w Finlandii na pewno zostanie przez nas na długo zapamiętany, a znajomości tam nawiązane będą z wielką przyjemnością kontynuowane.

Agata Janca