Tegoroczne wspólne czytanie polskiego dzieła, lektury wywołującej gwałtowne spory między jej zwolennikami a przeciwnikami, rozpoczęło się od nie tylko od słów ciepłego przywitania zgromadzonych na szkolnej auli gości i uczniów oraz przypomnienia historii NC, ale i od przedstawienia opinii jednego z recenzentów powieści E.Orzeszkowej (nieco prowokacyjne hasło naszego czytania „Bez szkolnych uprzedzeń” wymagało wszak wyjaśnienia).

351A0191

Zdaje mi się, że widzę… gdzie? Przed oczyma duszy mojej.

Tak, widzieliśmy, słyszeliśmy nie tylko „przed oczyma duszy”. Chłonęliśmy słowa naszego wieszcza i staraliśmy się zachwycać starymi tekstami przepełnionymi archaizmami, zrozumieć fenomen romantycznego ducha i poddać się nastrojowi niezwykłości, dziwności i grozy świata ludowych ballad.

czytanie 19 2

Jakie może być oblicze moralności? Jaki powinien być dom rodzinny? Czy zasady w nim panujące są zawsze wzorcem dla młodego pokolenia? Czy kołtuństwo, obłuda, egoizm to przeszłość? Te i inne pytania towarzyszyły uczestnikom Narodowego Czytania 2021, które odbyło się dnia 4 września br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie.

 zapowiedz 1

„Lubię to!” Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna (on-linowa) edycja Narodowego Czytania „Balladyny” J.Słowackiego.

„Tam, gdzie w sercach bezmyślność i bierność/Krzewić się może tylko mierność”.
Słowa A. Asnyka towarzyszyły  uczestnikom Narodowego Czytania polskich nowel, które odbyło się  dnia 7 września br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć władz samorządowych: Starosty i Wicestarosty Wejherowskiego: p. Gabrieli Lisius  i p. Jacka Thiela.

05

Tegoroczne Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" S.Żeromskiego zostało włączone w cykl uroczystych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dobrze się stało, że można było zapoznać młodzież z problemami narodu po roku 1918, czytając utwór, który o tych czasach opowiada.

04

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego po raz kolejny wzięło udział w "Narodowym czytaniu", w którym uczestniczy prawie od początku. 3 września 2016 r., w godz. od 10:00 do 12:00 w auli liceum "Sobieskiego" zostały odczytane i zainscenizowane fragmenty "Quo vadis" H.Sienkiewicza.

08 1

Już po raz trzeci I LO, popularny "Sobieski", przystąpił do "Narodowego czytania", zapoczątkowanego przez Prezydenta B. Komorowskiego. Dwa spotkania z polską klasyką odbyły się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko -Pomorskiej. Co roku organizatorzy dbają o uatrakcyjnienie czytania, dlatego dzieła Fredy miały oprawę westernową, a utwory Sienkiewicza zaprezentowano w stylu "wojny polsko-szwedzkiej" a`la Masłowska (oczywiście, z zachowaniem języka oryginału). w tym roku zaproponowano młodzieży klasyczną formę czytania, adekwatną do charakteru powieści Prusa.

NC 2015

No i stało się tak, jak zapowiadano w zaproszeniu! Dnia 6 września Anno Domini 2014 wielbiciele Sienkiewiczowskich historii "chwycili za szable" (de facto gromkim głosem tę znaną wielbicielom "Powtórki z rozrywki" pieśń A.Waligórskiego zaśpiewał dyrektor muzeum T.Fopke) i …. ruszyło trzecie z kolei "Narodowe Czytanie", którego inicjatorem jest Prezydent RP, Jaśnie Nam Panujący Bronisław Komorowski. Czytanie odbyło się w gościnnych progach Pałacu Przebendowskich, który na przybycie gości z wielkim pietyzmem przygotowała p.Małgorzata Wiszowata.

04 2

Tak! Stało się! Z inicjatywy dyrektor Bożeny Conradi nasze liceum włączyło się w ogólnopolską akcję "Narodowego czytania", którą już po raz drugi z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogłosiła Kancelaria Prezydenta (na jej stronie internetowej można znaleźć zgłoszenie naszego udziału).

01 7