erasmusplusPomysł na projekt „Sobieski” w Europie zrodził się jako naturalna konsekwencja naszego udziału w poprzednich projektach  mobilności kadry edukacji szkolnej. Lubimy żartować, że Erasmus+ w naszej szkole rozprzestrzenia się jak epidemia, a kolejni nauczyciele łapią "erasmusowego" bakcyla. Zaczęło się od pojedynczych wyjazdów na kursy jeszcze w programie Comenius. Potem przyszedł czas na projekt PO WER, w którym wzięło udział 11 nauczycieli języków obcych. W latach 2015-2018 realizowaliśmy projekt Erasmus+ pt.  „Wysoko wykwalifikowana kadra edukacyjna kluczem do sukcesu uczniów I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie”, w którym uczestniczyli już nie tylko językowcy, ale i nauczyciele matematyki, chemii, biologii, fizyki, wychowania fizycznego, historii i  języka polskiego (łącznie 19 osób). W ramach tego projektu jeździliśmy na kursy oraz odwiedzaliśmy szkoły partnerskie we Włoszech, Szwecji i Hiszpanii. W międzyczasie zrealizowaliśmy projekt KA219 dla uczniów pt. „Europolitan Ways into the Future” wspólnie ze szkołami we Włoszech i Hiszpanii, koordynowany przez szkołę w Niemczech.

Zachęceni korzyściami, jakie odnosi cała społeczność „Sobieskiego” z udziału w programie Erasmus+ , postanowiliśmy iść za ciosem i przygotować duży, wielowymiarowy projekt, który będzie odpowiedzią na nasze potrzeby. Tym razem wyznaczyliśmy sobie cztery główne cele:

  1. Dalsze podnoszenie kwalifikacji nauczycieli w celu wprowadzenia nauczania dwujęzycznego.
  2. Wprowadzenie innowacyjnych metod nauczania ze szczególnym uwzględnieniem metod kształtujących autonomię ucznia i sprzyjających rozwijaniu kompetencji kluczowych.
  3. Podniesienie wymiaru europejskiego szkoły oraz poszerzenie kompetencji międzykulturowych nauczycieli i uczniów.
  4. Wzrost motywacji nauczycieli.

W tym ambitnym przedsięwzięciu zaplanowaliśmy następujące rodzaje mobilności:

  • teaching assignment w Liceo Statale Gerolamo Fracastoro w Weronie;
  • job shadowing w szkołach partnerskich w Chorwacji, Turcji, Portugalii, Francji i na Litwie;
  • kursy językowe oraz metodyczne w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Niemczech i na Malcie;
  • seminaria połączone z wizytami w szkołach w Norwegii i Islandii.

Łącznie zaplanowaliśmy dla 28 nauczycieli aż 45 mobilności, które odbywają się w ciągu ferii zimowych i wakacji. Projekt trwa od września 2018 do sierpnia 2020. Przyznana kwota dofinansowania to 87.770 EUR.

Jesteśmy pewni, że Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły. Na pewno powoli zmienia naszą szkołę.

Koordynatorzy projektu:

Katarzyna Bojke i Anna Joachimiak