I choć przygasł świąteczny gwar,
Bo zabrakło znów czyjegoś głosu,
Przyjdź tu do nas i z nami trwaj
Wbrew tak zwanej ironii losu.

Któż z nas nie zna „Kolędy dla nieobecnych”, śpiewanej często w czas wigilijnych spotkań wszystkich pracowników naszego liceum, kiedy to niejeden z nas powstrzymywał łzy na wspomnienie bliskiej osoby, która już nigdy nie zasiądzie z nami do długo oczekiwanej kolacji.

Helena Bieszk Meyer

„Odeszła na zawsze”- tymi słowami często kończą się mowy pożegnalne. Te słowa znajdujemy w nekrologach. Te słowa można by także zacytować i w naszym wspomnieniu, ale wierzymy, że ONA pozostanie w pamięci wielu nauczycieli i uczniów, nie odejdzie, będzie trwać.

B.Rutkowska3 2

Prof. B. Rutkowska (01.02.1948 - 04.07.2023)

Czasami nasze życie, tak misternie budowane przez lata, rozpada się nagle na kawałki. Czasami obraz bliskiej nam osoby jest mozaiką, która nagle rozsypuje się na tysiące drobnych cząstek. Oglądając je, widzimy jakiś fragment twarzy, sytuacji, miejsca, czasu. Z każdej takiej cząstki wydobywamy okruch wspomnienia. Tak jest w przypadku Danusi/Danki (tak Ją nazywała większość z nas).

Ktoś tutaj był i był
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma
(W. Szymborska)

nowe ryńska

W dniu 11 maja 2022 r. zmarł Pan Jarosław Borowiec, dyrektor I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie w roku szkolnym 2000/2001.

Pan Profesor uczył w naszej szkole przedmiotu przysposobienie obronne w tym samym roku szkolnym, w którym pełnił funkcję dyrektora.

Delegacja szkoły wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych 16 maja 2022 r. na Cmentarzu Parafialnym w Wejherowie przy ulicy ks. E. Roszczynialskiego.

Niech spoczywa w pokoju wiecznym.

J.Borowiec.jpg małe

A chciała kupić bilet, wyjechać na krótko, napisać list, okno otworzyć po burzy,
wydeptać ścieżkę w lesie, nadziwić sie mrówkom, zobaczyć jak od wiatru jezioro się mruży.
Minuta ciszy po umarłych / czasem do późnej nocy trwa (W. Szymborska)

chrabkowska kopia

Dnia 19 listopada 2021 r. zmarła nauczycielka historii naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Pani Profesor Stanisława Soińska.

soińska zdjęcie 1

Dnia 14 maja 2021 r. zmarł Antoni Jaks, wieloletni nauczyciel naszej szkoły i burmistrz Redy z lat 1994-2002.

Antoni Jaks

3 maja 2021 roku odeszła wieloletnia nauczycielka naszego liceum - niezapomniana Maria Kureczko.

M. Kureczko

Jego bogaty życiorys naznaczają różne funkcje: nauczyciela, harcerza w stopniu podharcmistrza, organizatora i piewcy słowa poetyckiego, a także (może: przede wszystkim) dobrego człowieka. Która z tych funkcji silniejsza? Trudno powiedzieć, wszak wszystko było Jego pasją, drogą do samospełnienia, realizacji powziętych zadań.

Wojciech Klank 1

Przychodzimy, odchodzimy/ leciuteńko na paluszkach (…)/ Żeby śladów nie zostawić…., a jednak są ludzie, którzy ten ślad po sobie pozostawiają. Do grupy ludzi, którzy zostaną zapamiętani przez kolejne pokolenia, należy Stefan Kilichowski – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie w latach 1963-1967.

kilichowski