Dni Mózgu w Trójmieście to coroczna akcja, która odbywa się w ramach obchodów światowego tygodnia mózgu i ma na celu popularyzację wiedzy o tym narządzie. W tym roku już 12 edycja odbywała się w dniach 14-20.03.2022, w trybie hybrydowym, jednak ciekawe wykłady prowadzone przez pracowników naukowych i studentów Wydziału Biologii miały postać webinarów.

IMG 2149

Uczennice klasy 2d zgłębiały swoją wiedzę w zakresie budowy i działania mózgu na wykładzie dr Wojciecha Glaca pod intrygującym tytułem „Grażyna i Janusz, czyli o mózgu kobiety i mężczyzny”. Okazuje się, że mózgi obu płci różnią się nieznacznie budową i fizjologią. Mózg kobiety wykazuje wyższą aktywność ośrodków kory czołowej, w trakcie jego pracy impulsy nerwowe przechodzą częściej między półkulami, w mózgu kobiety powstaje więcej oksytocyny niż w mózgu mężczyzny. Sprawia to, że statystyczna Grażyna jest bardziej empatyczna, dłużej rozważa decyzje, bardziej troszczy się o zdrowie swoje i bliskich od statystycznego Janusza.
Uczniowie klasy 3bG wysłuchali wykładu „Mózg gracza”, w którym dr Wojciech Glac prezentował wyniki badań wpływu gier komputerowych na mózg człowieka. U miłośników gier strategicznych dużo lepiej rozwinięte są połączenia między regionami mózgu, które odpowiadają za zdolności wzrokowe i przestrzenne, co przyczynia się do większej neuroplastyczności tego organu.
Niektórzy uczniowie naszej szkoły indywidualnie skorzystali z oferty zajęć i warsztatów proponowanych przez organizatorów na terenie Wydziału Biologii.
Jak zwykle udział w wydarzeniach Dni Mózgu stał się dla młodzieży kopalnią wiedzy, inspiracją do rozwoju, ale także źródłem ciekawostek o organizmie człowieka!