Seminarium międzynarodowe:
Zukunftsbilder malen - Wie wollen wir in Europa leben?

Na początku grudnia 2022 r. 16 uczniów wraz z opiekunami wzięło udział w seminarium międzynarodowym Europäische Akademie Otzenhausen (Niemcy).

 318648541 579024540895708 2381565010661325549 n


Głównym celem seminarium jest budowanie „mostu przyjaźni” między trzema krajami, które znalazły się po przeciwnych stronach - zarówno w czasie, jak i po II wojnie światowej - poprzez najróżniejsze zadania projektowe.
Młodzież naszej szkoły współpracowała z uczniami szkół z Francji oraz Niemiec. Uczestnicy pracowali w międzynarodowych grupach, ucząc siebie nawzajem tolerancji, pokonując stereotypy i uprzedzenia. Uczniowie omawiali tematy takie, jak:
- „Marzenia, oczekiwania, lęki wobec przyszłości Unii Europejskiej”;
- „Problemy, z jakimi się mierzy się Unia Europejska- okiem młodego człowieka.”
Dodatkowo młodzież miała okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych:
- „Malowanie Europy” z panią Sabine Mia Groll (freelance artist).
Podczas jednego z wieczorów integracyjnych uczestnicy trzech biorących udział w projekcie krajów przedstawiali swoją tożsamość narodową oraz ciekawostki związane z krajem pochodzenia poprzez wizualne prezentacje, kuchnię oraz taniec.
Dodatkową korzyścią udziału w projekcie był niewątpliwie rozwój kompetencji językowych wszystkich uczestników. Nasi uczniowie mieli okazję przekonać się, jak istotną rolę odgrywa sprawne porozumiewanie się w kilku językach. Doświadczenia z seminarium pozytywnie wpłynęły na wzrost motywacji do dalszej nauki zarówno języka angielskiego, niemieckiego, jak i podjęcie nauki nowego, np. języka francuskiego.
Odwiedzenie Strasburga było wielką atrakcją tegorocznego seminarium. Oprócz tradycyjnego zwiedzania tego pięknego miasta zadaniem uczestników wycieczki było wzięcie udziału w „grze miejskiej”, która wzbudziła wiele emocji. Wizyta w budynku Rady Europy dostarczyła wiedzy na temat funkcjonowania instytucji Europejskich oraz aktualnych problemów, z jakimi się mierzą, w tym bieżącej sytuacji na Ukrainie. Niespodziewaną atrakcją w tym miejscu była obecność żony prezydenta Islandii, która swoją przemową otworzyła kiermasz dobroczynny na rzecz Ukrainy.
Ostatniego dnia nastąpiła ewaluacja i podsumowanie całego projektu seminarium.
Do zobaczenia w następnym roku. 😊