Przygotowanie się do pracy w przyszłym zawodzie to wyzwanie XXI wieku, przed którym stoi każdy młody człowiek. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie od września 2017 do czerwca 2019 roku realizowało projekt Erasmus+ ,,Working in Europe: Europolitan Ways into the Future’’ z trzema szkołami z Niemiec, Włoch i Hiszpanii.

 DSC3752

W trakcie projektu młodzi ludzie z czterech krajów mogli doskonalić kompetencje zawodowe, społeczne i językowe. Dowiedzieli się, jak w języku angielskim napisać list motywacyjny czy CV, zaznajomili się z przebiegiem rozmowy kwalifikacyjnej oraz przygotowywali własne wideo CV.
W ciągu dwóch lat, uczniowie spotykali się na międzynarodowych spotkaniach kolejno w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i Włoszech. Mieli szansę zaznajomić się z kulturą oraz poznać bliżej rynek pracy danego państwa. Podczas wizyt, licealiści zobaczyli z bliska popularną, niemiecką firmę Kärcher oraz brali udział w rozmowie kwalifikacyjnej w języku angielskim. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących zakładania własnej firmy. Na uwagę zasługuje również fakt, że dwie uczennice liceum skorzystały z szansy uczestnictwa w tygodniowym stażu w wybranych firmach w Niemczech.
Zwiększenie kreatywności, poznanie rynku przyszłości, kreowanie nowych zawodów potrzebnych gospodarce, sprawdzenie samego siebie to tylko niektóre z korzyści, które młodzież wyniosła z udziału w projekcie.
17 czerwca 2019 roku w obecności nauczycieli, uczestników projektu oraz rodziców i dyrekcji szkoły dokonano podsumowania projektu Erasmus+. Uczniowie z każdej grupy wyjazdowej przedstawiali relacje z pobytu w Backnang, Rzymie oraz Mostoles.
Pani Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Katarzyna Bojke dziękując uczestnikom programu za zaangażowanie, powiedziała: ,,Europejska droga do kariery czeka na wyciągnięcie ręki. Tylko od was zależy, czy umiecie skorzystać z możliwości, jakie daje wam program Erasmus+” zachęcając młodych licealistów do kontynuowania programu podczas nauki na uczelniach wyższych.
Uczniowie i rodzice dziękowali także koordynatorce projektu Pani Annie Joachimiak oraz innym nauczycielom, którzy pomagali w organizacji przedsięwzięcia: Pani Agnieszce Wiktor, Pani Annie Wojnałowicz, Pani Dominice Serowy oraz Pani Anecie Kłosińskiej.


ucz. Bogumiła Merc