11 lutego 2021 r., na trzy dni przed Świętem Zakochanych, uczniowie klas medycznych mieli okazję wysłuchać wykładu „Neurobiologia miłości”. Dr Wojciech Glac, pracownik  naukowy Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka  Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego,  absolwent Sobieskiego, przybliżył uczniom  miłość w aspekcie biologicznym.

zdj001

Słuchacze, zwłaszcza Ci zakochani, z każdą minutą wykładu schodzili z poziomów romantycznej miłości do czystej fizjologii. Okazało się bowiem, że miłość to procesy stymulacji bądź hamowania pewnych obszarów mózgu za pomocą neuroprzekaźników  (dopaminy,  noradrenaliny) i hormonów (oksytocyny i wazopresyny). Szczególnie aktywne w mózgu zakochanej osoby są obszary odpowiedzialne za emocje, a hamowane te, które kierują naszym rozsądkiem i krytycznym myśleniem.  No cóż… prawda bywa bolesna. Ale my i tak nie przestaniemy wierzyć w miłość romantyczną!

Życzymy wszystkim cudownych miłosnych uniesień i to nie tylko w Dzień Św. Walentego!