13 kwietnia 2021 roku gościliśmy w naszej szkole astronoma dr Krzysztofa Czarta, badacza współpracującego z polskimi i zagranicznymi obserwatoriami astronomicznymi, członka Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz popularyzatora wiedzy astronomicznej w Polsce.

W I części spotkania uczniowie klas drugich i trzecich matematyczno- fizycznych dowiedzieli się, jak wygląda praca astronoma, jakie są korzyści z astronomii oraz obejrzeli prezentację o wielkich teleskopach na pustyni Atakama.
Część II skierowana została przede wszystkim do młodzieży klas pierwszych matematyczno – fizycznych oraz pozostałych uczniów zainteresowanych astronomią. Poinformowani zostali, jakie są obozy astronomiczne i konkursy dla młodzieży, które programy astronomiczne warto wykorzystywać, jak dostać pracę w NASA/ESO i innych czołowych organizacjach do badań kosmosu, gdzie na świecie Polska ma teleskopy, ilu jest astronomów w Polsce i na świecie, kto ma dostęp do danych astronomicznych, które czasopisma astronomiczne warto czytać.
III część spotkania odbyła się w języku angielskim, dedykowana była uczniom klas dwujęzycznych, ale wzięli w niej udział także uczniowie klas matematyczno – fizycznych. Prelegent przybliżył młodzieży historię odkrycia oraz charakterystykę planet spoza Układu Słonecznego.
Każda z części kończyła się dyskusją przede wszystkim na temat pracy astronoma, a w części III młodzież zachwyciła ilością pytań zadawanych w języku angielskim .
Po wysłuchaniu tak ciekawie przedstawionych zagadnień dłuższy czas chodziliśmy z głową w chmurach i trudno było się skupić na bieżących lekcjach.
Wszystkim odbiorcom wiedzy astronomicznej życzymy, aby to, czego się dowiedzieli stało się inspiracją w wyborze dalszej ścieżki kształcenia i drogi zawodowej.
Bardzo dziękujemy rodzicowi naszego ucznia, pani dr Grażynie Musiatowicz- Podbiał, bo to dzięki jej hojności mogliśmy skorzystać z projektu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.