Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, przypadający na 23 kwietnia, obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej praw autorskich.
W naszej szkole ten dzień na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości, podkreślając w sposób szczególny rolę książek w zmieniającej się rzeczywistości oraz potrzebę poszanowania pracy twórczej pisarzy. 

Niebieski Ocean Turkusowy Kolaż Zdjęć Post na Facebook 1

Co roku, niezwykle uroczyście celebrowaliśmy to święto. Odbywały się spotkania autorskie i programy artystyczne. Była to również dobra okazja, by podziękować naszym uczniom za udział w konkursach, organizowanych przez naszą bibliotekę.
W 2021 roku z powodu pandemii obchody Światowego Dnia Książki zostały przeniesione do wirtualnej przestrzeni i odbyły się na fanpage’u biblioteki szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie.
Podczas święta, zostali nagrodzeni zwycięzcy konkursu fotograficznego "Sleeveface – ubrani w książkę": Magdalena Richert 2 eG, Maja Sikorska 1g oraz Zofia Wożniak 2dG.
Konkurs polegał na wykonaniu zdjęcia techniką sleeveface (uchwyceniu na zdjęciu zasłoniętej przez okładkę książki części ciała). Warunkiem koniecznym do spełnienia było wykorzystanie książek z naszego bibliotecznego katalogu, o wybranej tematyce.
Nie znamy jeszcze oficjalnych wyników VI Wielkiego Maratonu Czytelniczego, ale chcieliśmy podziękować uczniom naszej szkoły biorącym udział w maratonie, którzy od września czytali wyznaczone lektury, pisali testy z ich znajomości i zdobyli największą liczbę punktów:
1. Laura Szlaga z klasy 1b
2. Łucja Nawrot z klasy 3a
3. Adriana Aleksandrowska z klasy 2 aG
4. Pola Brzeska z klasy 1b
5. Jakub Dopke z klasy 1a
6. Maja Sikorska z klasy 1g
7. Wojciech Stanisławczyk z klasy 2a
8. Zuzanna Jaskuła  z klasy 2g
W bieżącym roku szkolnym na fanpage’u szkoły i biblioteki odbywał się konkurs czytelniczy online. Należało udzielić odpowiedzi, z jakiej książki pochodzi cytat oraz podać jej autora.
W ramach tego konkursu pragniemy wyróżnić Maję Sikorską z klasy 1g za aktywny udział w konkursie oraz promocję czytelnictwa. Uczennica wykazała się niezwykle bogatą znajomością literatury, z łatwością udzielając odpowiedzi w comiesięcznej rywalizacji.
Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy.