21 kwietnia 2021 roku uczniowie klasy drugiej humanistycznej wzięli udział w warsztatach teatralnych online. Teatrolog Anna Zalewska – Uberman, pracująca na co dzień w Teatrze Dramatycznym im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, odsłoniła przed młodzieżą tajemnice teatru, które zwykle są dla widzów niedostępne. Miejscem, które wzbudziło szczególne zainteresowanie humanistów „Sobieskiego”, była rekwizytornia.

Projekt bez tytułu 4


Spotkanie zaczęło się od obejrzenia krótkiego filmu – wycieczki po Teatrze Miejskim w Gdyni, której przewodniczył jeden z aktorów – Maciej Wizner. Po obejrzeniu kilkuminutowego materiału, prowadząca zajęcia, zajmująca się spacerami teatralnymi w gdyńskim teatrze, odkryła w naszych duszach artystów. Wspólnie zastanawialiśmy się nad istotą i symboliką rekwizytu na scenie.
Następna część wykładu dotyczyła mickiewiczowskich ,,Dziadów”. Omawiając poszczególne sceny dramatu, szukaliśmy przedmiotów, które pomogłyby pomóc w kreacji postaci dramatu. Uczestnicy warsztatów pracowali w grupach. Korzystając z przedmiotów znalezionych w swych domach, mieli przedstawić własną wizję scen, epizodów lub wydarzeń „Dziadów”. Pomysł Pani Anny znalazł uznanie w oczach uczniów, ponieważ, jak sami przyznają, było to idealne powtórzenie lektury i spojrzenie na nią z trochę innej perspektywy. Zaangażowanie uczniów przerosło oczekiwania edukatorki. Dzięki zadaniom młodzi czytelnicy uświadomili sobie istotę postaci i intencje Mickiewicza. Wiele scen stało się czytelnych i jeszcze ciekawszych niż podczas analizy tekstu na lekcjach. Warsztaty okazały się także absolutnie radosną, miłą i nieoczekiwaną odmianą w życiu ucznia, który od miesięcy odizolowany od rówieśników, nauczycieli, mógł doświadczyć namiastki życia szkolnego, iluzji jak to w teatrze.
Spotkanie z teatrologiem Anną Zalewską – Uberman było dla humanistów bardzo cenne. Dzięki niemu odkryli nowe horyzonty, zdobyli nowe doświadczenie, ale także poznali samych siebie, swoje dusze, swoje talenty, a może i swoją drogę, wiodącą do artystycznej przyszłości.
                                                                                                                                                                                                                  Zuzanna Dębiec, uczennica klasy 2a

Zrzut ekranu 160