Na wykładzie o roślinach - mordercach dr Elżbietę Zielińską z Katedry Fizjologii i Biotechnologii Roślin Uniwersytetu Gdańskiego gościliśmy… hybrydowo. Wykład odbył się zdalnie 25 maja w czasie edukacji hybrydowej, dlatego też uczniowie klas medycznych 1f  i 1b wysłuchali go z domu, zaś klasa 2c - w szkole.zdj001

Młodzież miała okazję dowiedzieć, że krajowa flora liczy około 250 gatunków trujących, których wtórne metabolity w niskich stężeniach mogą mieć właściwości lecznicze, w większych dawkach działają toksycznie (np. atropina – alkaloid produkowany przez Wilczą jagodę). Toksyny roślinne do ustroju dostają się przez układ pokarmowy, oddechowy lub skórę i błony śluzowe, a wrażliwość organizmu na nie zależy od wieku, diety, stanu zdrowia i uwarunkowań genetycznych.

Wykład był bardzo ciekawy, odkrył mało znane i dość zaskakujące oblicze roślin!