XIV  Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych
im. Adama Luterka  ( OPMFT  „Luterek”)

„Śmiech na bis”

Wejherowo, 14-16 listopada 2019 r.

Przezacni sympatycy teatru! Instruktorzy i aktorzy! 

Przed nami 14 edycja naszego przeglądu teatralnego, ale gdy doliczymy sześć edycji powiatowych, otrzymamy magiczną jubileuszową liczbę 20. Jubileuszom zawsze powinna towarzyszyć radość płynąca z faktu istnienia przez tyle lat, z zawartych przyjaźni, ze wspaniałych doznań towarzyszących prezentowanym przez Was spektaklom.  Chcemy, na przekór smutkom świata, na przekór jesieni, aby w czasie naszych teatralnych spotkań panowała wiosenna,  pełna optymizmu atmosfera. W związku z tym  postanowiliśmy powrócić do tematu przewodniego  VIII OPMFT „Śmiech w literaturze i poza nią” i zaproponować  ŚMIECH NA BIS.

Zapraszamy  amatorskie  zespoły teatralne i monodramistów do wzięcia udziału w przeglądzie, który powinien na długo zapaść wszystkim w pamięć, wywołać śmiech, od którego, jak mówili polscy futuryści, ma się „grube łydy”. Mamy nadzieję, że ten przegląd będzie dla wszystkich  swoistą śmiechoterapią, która uzdrowi nasze dusze i ciała, ale też wyposaży  w umiejętność mądrej oceny świata. To pozwoli nam dołączyć do grona ludzi  posiadających „mądrość, która nazywa się wesołość”, jak twierdzi M.Gorki. Musimy do nich dołączyć! A do grona tej elity zaliczamy Dorotę Masłowską - absolwentkę liceum „Sobieskiego”- i jej twórczości chcielibyśmy poświęcić więcej uwagi, dlatego zachęcamy do wystawienia spektaklu opartego na tekstach tej, której bohater dramatu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” mówi:  „ Za tosiebie cenię, że (…) na dnie  dna ciągle potrafię emanować poczuciem humoru”.Może  pełen ironii humor autorki ułatwi Wam wykreowanie obrazu współczesnego świata?

A my  postaramy się zadbać o Wasze dobre samopoczucie, sympatyczne jury, atrakcje teatralne i ciekawe warsztaty.  Wy przywieźcie dobrą energię, dobry humor, witalność i pełne humoru spektakle.

Szczególne zaproszenia kierujemy do zespołów, które towarzyszą nam od początku istnienia Przeglądu: Bądźcie z nami! Mamy też do Was  prośbę : napiszcie kilka słów wspomnienia na temat pobytu w Wejherowie. Co szczególnie utkwiło Wam w pamięci? Który przegląd/spektakl zapamiętaliście najbardziej? Jakie uczucia towarzyszyły Wam w czasie teatralnych spotkań? Wasze wspomnienia chcielibyśmy umieścić w jubileuszowej publikacji, dlatego prześlijcie je do 30 września br.

czytaj treść regulaminu (pdf)czytaj treść regulaminu (pdf)