Maciej Miecznikowski - artysta muzyk

Urodził się 14 lipca 1969 roku w Pobłociu. Już jako dziecko odnosił pierwsze sukcesy muzyczne. W wieku 10 lat, będąc uczniem szkoły muzycznej w Wejherowie, uzyskał w konkursie nagrodę publiczności za wykonanie piosenki "Gdybym ja była słoneczkiem na niebie". Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Wejherowie studiował na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z wykształcenia jest śpiewakiem operowym - barytonem. Gra również na fortepianie, gitarze, na trąbce, flecie i akordeonie. Jego ulubionymi gatunkami muzycznymi są muzyka klasyczna i jazz.

Od 2001 roku muzyk jest liderem zespołu Leszcze, znanego z przebojów "Kombinuj dziewczyno", "Genowefa". Za piosenkę "Ta dziewczyna" zespół otrzymał Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Miecznikowski przez pewien czas współpracował również z grupą Pudelsi, zastępując w niej Macieja Maleńczuka.

Muzyk współpracował również z Kabaretem DKD. Od 2004 roku występuje jako solista w oratoriach Świętokrzyska Golgota, Tu es Petrus, Psałterz Wrześniowy Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. W 2007 brał udział w nagrywaniu oratorium Bartosza Gliniaka i Zbigniewa Książka Siedem pieśni Marii.

Maciej Miecznikowski brał udział w wielu programach telewizyjnych. Był prowadzącym programów "Śpiewanie na ekranie", "Dajemy im szkołę", od 2008 roku prowadzi również "Tak to leciało!". W 2011 roku wziął udział w programie "Bitwa na głosy", w którym skompletowany przez niego zespół z Gdyni zajął czwarte miejsce.

Wokalista nie przepada za zgiełkiem wielkiego miasta, ale z ukochanych Kaszub przeprowadził się pod Warszawę: "Z racji wykonywanego zawodu, na pewno wygodniej, bo wszędzie. Jednak miłości do Kaszub nic już nie przebije. Pozostał sentyment z dzieciństwa, który ma decydujący wpływ na psychikę dorosłego człowieka. To jest tak, że zamknę oczy i wtedy pojawiają się obrazy z dzieciństwa, te najpiękniejsze, których już potem nic nie jest w stanie przebić. Tam gdzie teraz mieszkam nie ma tych naszych kaszubskich pagórków, nie ma jezior, daleko do morza... Co tu gadać, uciekam na Kaszuby, kiedy tylko mogę." (cytat: www.muzyka.wp.pl)