W dniu 25 marca 2022 r. odbył się finał - etap powiatowy IV Powiatowego Konkursu Wiedzy o Języku i Kulturze Krajów Anglojęzycznych Same Language, Different Culture, zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie oraz Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

fianl2022

W etapie finałowym konkursu udział wzięło 8 uczniów klas VIII z 6 szkół podstawowych powiatu wejherowskiego: Franciszek Grzywacz, Szymon Bochan, Zuzanna Piotrowicz, Zofia Połot, Antonina Stalmirska, Michalina Bielawska, Stanisław Berman i Natasza Kruczek z następujących szkół powiatu: Szkoła Podstawowa nr 4 w Redzie, Szkoła Podstawowa nr 9 w Wejherowie, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wejherowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Orlu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Rumi i Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie.
Uczestnicy omawiali przygotowane przez siebie prezentacje na wylosowane wcześniej tematy, dotyczące różnych aspektów krajów anglojęzycznych, m.in. roli przysłów, problemów występujących w Stanach Zjednoczonych, ciekawych miejsc w Irlandii, Australii i Nowej Zelandii i ciekawych postaci historycznych i współczesnych. Następnie odpowiadali na 3 pytania związane z prezentacjami.
Komisja w składzie: Olga Aleksandrowska, Agnieszka Knurek i Aleksandra Rutkowska postanowiła przyznać trzy pierwsze miejsca następującym uczestnikom, którzy stali się laureatami konkursu:
I miejsce ex æquo - Zuzanna Piotrowicz ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wejherowie i Szymon Bochan ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Redzie.
II miejsce - Antonina Stalmirska ze Szkoły Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie
III miejsce - Michalina Bielawska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Orlu

Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie, a także wydawnictwa językowe Macmillan i Pearson.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

W trakcie oczekiwania na wyniki, uczestnicy konkursu i ich opiekunowie uczestniczyli w warsztatach linorytu zorganizowanych i prowadzonych przez Monikę Wawrzyniak. Warsztaty linorytu miały na celu przybliżenie młodzieży jednej z technik graficznych druku wypukłego.  Uczestnicy warsztatów poznali podstawowe zagadnienia dotyczące materiału i narzędzi potrzebnych do wykonania linorytu oraz wykonali grafikę w linoleum. Inspiracją do wykonania prac były książki anglojęzyczne. Młodzież wykonała unikatowe projekty, które nanieść można zarówno na papier jak i tkaninę.