Zdaje mi się, że widzę… gdzie? Przed oczyma duszy mojej.

baner NC Ballady

Ten wers z „Hamleta” W. Szekspira stanowi motto ballady „Romantyczność”, uznanej za manifest polskiego romantyzmu. Wchodząc w świat Mickiewiczowskich „Ballad i romansów”, musimy być przygotowani na spotkanie z dwoma nierozerwalnie związanymi z sobą światami: realności i fantastyki (dzika przyroda, nimfy wodne, duchy, tajemnicze zniknięcia, metamorfozy). „Tę wiarę w więź obu światów potraktował Mickiewicz jako credo światopoglądowe romantyka” oraz jako sposób zaprezentowania prawd moralnych (popełnione zbrodnie muszą doczekać się kary). Aby przedstawione światy zrozumieć, trzeba widzieć dalej i więcej, nie rozumem a sercem.
Jak co roku I Liceum „Sobieskiego” podejmuje wyzwanie pary prezydenckiej, zachęcającej do czytania utworów zawartych w tomiku „Ballady i romanse”, a opublikowanych 100 lat temu. Chcemy kontynuować tradycję zapoczątkowaną 10 lat temu przez Prezydenta B. Komorowskiego.
Narodowo czytać będą przedstawiciele władz samorządowych (p. G. Lisius, p. J. Thiel;
p. T. Fopke); nauczyciele (dyr. K. Bojke, J. Piastowska), dawni i obecni aktorzy Teatru „Prawie Lucki” (M. Dzięgielowska, Ł. Piekut, L. Romanek, ks. P. Lewiński, P. Angel, N. Grzenkowicz, J. Lewańczyk, J. Szumilas, O. Plichta), aktor teatru prof. A. Luterka – p. M. Wenta. Oprawę muzyczną zapewnią: A. Strankowska, M. Werczyńska, A. Torebko, oraz (gościnnie) M. Piastowska.
Nie zapominamy o elementach dydaktycznych (słów parę o genezie ”Ballad i romansów”, projekcja ekranizacji utworów Mickiewicza). Całości towarzyszyć będzie nastrój tajemniczości, grozy i komizmu.
Zapraszamy w gościnne progi Liceum „Sobieskiego” (aula) 3.09. br. w godz. 9:00-11:30.
Wstęp wolny, szczególnie dla tych, którzy widzą „mają serce i patrzą w serce”.