Zdaje mi się, że widzę… gdzie? Przed oczyma duszy mojej.

Tak, widzieliśmy, słyszeliśmy nie tylko „przed oczyma duszy”. Chłonęliśmy słowa naszego wieszcza i staraliśmy się zachwycać starymi tekstami przepełnionymi archaizmami, zrozumieć fenomen romantycznego ducha i poddać się nastrojowi niezwykłości, dziwności i grozy świata ludowych ballad.

czytanie 19 2

 Ze sceny płynęły słowa lirycznych wyznań, smutnych opowieści o niewiernych kochankach, kobietach- „puchach marnych” i „wietrznych istotach”, ale i o zbrodniarkach, dla których „droga cnoty (była) śliska”. Nie zabrakło elementów baśniowych: przebiegłego pana Twardowskiego czy bajki w stylu Jeana de La Fontaine’a, o bardzo uniwersalnym przesłaniu. Tak, teksty może się zestarzały, ale prawdy moralne płynące z ballad wciąż (mamy takie marzenie) aktualne. Zbrodniarz nie może uniknąć kary, niewierny kochanek zostanie zamieniony w płaczące drzewo, żona „ która zabiła pana” zginie pod gruzami kaplicy, a istota pozbawiona uczuć będzie cierpieć piekielne męki. Taki jest porządek świata ustanowiony przez Boga, a poparty ludową mądrością.
Jak co roku podjęliśmy wezwanie do narodowego czytania, aby m.in. podtrzymać tradycję zapoczątkowaną 10 lat temu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a kontynuowaną przez obecną parę prezydencką. Czytanie, czy „narodowe”, odświętne, czy codzienne ma głęboki sens, gdyż zachęca do sięgania po klasykę polskiej literatury i odkrywania w niej wskazówek, prawdy o świecie i ludziach, czasami piękna języka, itp. itd. I tak się stało 3 września br., w auli naszego liceum. Wybrane ballady i romanse czytali (i to jak! Dla tych interpretacji warto było przyjść na spotkanie z literaturą!): wicestarosta p.Jacek Thiel, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej p. T.Fopke; nauczyciele: dyr. Katarzyna Bojke, która dokonała także uroczystego otwarcia spotkania, oraz Jolanta Piastowska , dawni i obecni aktorzy Teatru „Prawie Lucki”: Marta Dzięgielowska, Łukasz Piekut, Lucjan Romanek, Paulina Angel, Natalia Grzenkowicz, Julia Lewańczyk, Jakub Szumilas, Oliwia Plichta, Julia Roksz, aktor teatru prof. A. Luterka – kpt. Marek Wenta. Nagranie Mickiewiczowskiej bajki „Pies i wilk” przesłał z Kuby ks. Przemysław Lewiński, który z powodu służbowych obowiązków nuncjusza nie mógł pojawić się na naszej uroczystości. Czytanie ballady „Lilie” zostało wzmocnione dodatkową atrakcją, jaką były dźwiękowe efekty specjalne wykonane przez widzów. Oprawę muzyczną zapewniła: Anna Strankowska, a współczesne piosenki nawiązujące tematyką i nastrojem do romantyzmu śpiewały: Maja Werczyńska, Alicja Torebko oraz gość specjalny- Marta Piastowska- uczennica SP nr 9 w Wejherowie.
Nie obyło się bez elementów edukacyjnych w postaci informacji na temat biografii i genezy czytanych utworów przekazywanych przez Paulinę Angel (absolwentkę) i Julię Roksz (uczennicę kl.4), ekranizacji ballady „Pani Twardowska”. Konkurs ciekawego czytania utworów Mickiewicza przeprowadziła p. Natalia Delbas. Wystawę na temat „Narodowego Czytania” przygotowały pp. Monika Wawrzyniak i Beata Geffroy. Nie zawiedli, jak zawsze, nasi operatorzy światła i dźwięku: Jan Milewczyk i Dawid Sarbak.
Gliniane ptaszki, jakie (oprócz słonecznika, kojarzącego się z wiejskimi ogródkami i opłotkami) otrzymali występujący, umożliwiły „na ludowo” podsumować wrześniowe spotkanie i wyrazić życzenie spotkania w przyszłym roku.


 Edyta Łysakowska-Sobiczewska