Po raz piętnasty odbywaliśmy podróż do I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie, gdzie 27 lutego 2023 r., w samo południe nasi uczniowie odbierali nagrodę za udział w XV Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym „Szymborska w oczach młodych Pomorzan”.

20230227 124311

Na stronie internetowej szkoły znajdujemy krótką relację
Uroczyste rozdanie nagród uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Urzędu Miasta
w Sopocie – wiceprezydentka Pani Magdalena Czarzyńska-Jachim i Naczelnik Wydziału Oświaty Pan Piotr Płocki. Gościem specjalnym był aktor Teatru Wybrzeże – Piotr Łukawski, który zachwycił obecnych interpretacją wiersza polskiej noblistki pt. „Mapa”. Uczestnicy mieli także przyjemność wysłuchania nagrania wiersza „Na moście” oraz pozdrowień skierowanych do całej społeczności Sopockiej Jedynki, przesłanych znad Sekwany przez aktorkę filmową i teatralną – Katarzynę Figurę.

My dodamy: poczucie spełnienia, nagroda, miła atmosfera i słodki poczęstunek były dodatkowymi atutami uroczystości, ponadto częściowo rekompensowały smutek z powodu braku ważnej części tego konkursu, jakim była recytacja. W tym roku, z powodu małej ilości zgłoszeń, zrezygnowano z tej kategorii, a przecież rokrocznie mieliśmy uczniów kochających mówienie poezji. Może przyszły rok będzie łaskawszy dla recytatorów.
Nagrodą było także słońce, które towarzyszyło nam w podróży, i słowa Noblistki: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Jeżeli przełożymy to na czytanie poezji, możemy śmiało stwierdzić, że gdyby nie czytanie poezji, nie powstałoby opowiadanie Stanisława Wojciechowskiego pt.„Nie tak miało być” ,nawiązujące do wojny w Ukrainie (I nagroda w kat. Słowo) ani ilustracja do wiersza „Kot w pustym mieszkaniu” Emilii Nadolskiej (II nagroda w kat. Obraz).
Gratulujemy pierwszoklasistom nagród i życzymy, by nie były ostatnimi.

E.Ł-S