W dniach 25 marca – 1 kwietnia 2023 r. piętnastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w tygodniowej wymianie (chorwacko-niemiecko-polskiej) w ramach unijnego programu
Erasmus+ w Chorwacji. Przygotowania do wyjazdu zaczęliśmy już w Polsce przygotowując film i prezentacje o cyfryzacji, energii odnawialnej i recyklingu w naszej szkole.
Cały chorwacki tydzień obfitował w liczne i interesujące aktywności.

IMG 16

Nasz pobyt rozpoczęliśmy od wycieczki integracyjnej do Zagorje, gdzie wszyscy razem bawiliśmy się w Adrenalina Park oraz zwiedzaliśmy Muzeum Ewolucji, w którym odbyły się również warsztaty antropologiczne. W kolejnych dniach poznaliśmy szkołę goszczących nas hostów. Uczestniczyliśmy w warsztatach, na których wytwarzaliśmy bioplastik ze skrobi pozyskanej z ziemniaka. Braliśmy także udział w zajęciach na Wydziale Matematyki (PMF - Prirodoslovno Matematički Fakultet) na uniwersytecie w Zagrzebiu, w których testowaliśmy zastosowanie matematyki w badaniach biologicznych. Poza zajęciami aktywnie zwiedzaliśmy Chorwację. W drodze na Istrię, podczas dwudniowej wycieczki, zdobyliśmy szczyt Vojak (1410 m) w masywie górskim Učka oraz zwiedziliśmy piękne miasteczka Poreč i Rovinj. W Oceanarium
w Rovinj zgłębialiśmy wiedzę na temat planktonu i jego roli w ekosystemie Adriatyku. Dzięki naszym hostom poznaliśmy różne atrakcje i zakątki Zagrzebia. Ostatniego dnia na
spotkaniu, w którym uczestniczyły rodziny naszych hostów, wszyscy razem podsumowaliśmy nasz pobyt w Chorwacji, delektując się chorwackimi smakołykami.
Cały tydzień wypełniony był od rana do wieczora licznymi aktywnościami zawsze organizowanymi w międzynarodowych grupach. Nie było czasu na nudę! W trakcie nauki i
zwiedzania Chorwacji, nawiązaliśmy wiele sympatycznych znajomości z Chorwatami i Niemcami. Z powodzeniem poszerzaliśmy nasze umiejętności językowe. Już nie możemy się doczekać rewizyty naszych Erasmusowych przyjaciół w czerwcu! Dziękujemy Pani Monice Antoniuk oraz Pani Dorocie Kuchanny-Ardigo’ za opiekę oraz
zorganizowanie nam tak fantastycznego wyjazdu, naszym hostom i ich rodzinom za ciepłe przyjęcie, gościnę i miło spędzony czas.
Zachęcamy wszystkich uczniów do brania udziału w takich projektach, bo jest to niezapomniana przygoda. 

Zosia Łobażewicz