W ramach projektu Edukacja prawna klasy prawnicze naszej szkoły uczestniczyły w warsztatach w gdyńskiej Wyższej Szkole Administracji i Biznesu.

MicrosoftTeams image 2024 03 21T123226.200

Pierwsze zajęcia dotyczył kryminalistyki. Dwóch doświadczonych pracą w instytucji policyjnej profesorów, przekazało nam podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną. Jednym z ciekawych zagadnień okazała się daktyloskopia, czyli technika śledcza, która zajmuje się badaniami porównawczymi linii papilarnych dłoni, w celu ustalenia sprawcy czynu zabronionego przez prawo. Mogliśmy w bezpośrednio wziąć udział w procesie ściągania linii papilarnych z dowodów rzeczowych oraz zapoznać się z zawartością walizki kryminalistycznej, zawierającej rzeczy potrzebne do zebrania śladów z miejsca przestępstwa.
Uczelnia zaplanowała dla nas również uczestnictwo w symulacji rozprawy karnej, której tematem było nękanie. Proces przeprowadzaliśmy samodzielnie, przy wsparciu osoby pracującej w owej szkole wyższej. Pani poprawiała nasze (oczywiście nieliczne) błędy oraz wskazywała kierunek postępowania. Sprawa z nieszczęśliwym skutkiem dla prokuratora zakończyła się uniewinnieniem oskarżonego w naszej klasie ( 2a) ale w innych klasach zakończenia były różne. Bezpośredni udział w rozprawie wpłynął n nasze pełne zaangażowanie i obudził w nas chęć rywalizacji między oskarżonym i obrońcą prawie jak w filmach amerykańskich.
Na sam koniec braliśmy udział w pokazie pierwszej pomocy, gdzie przypomniano nam zasady udzielania pierwszej pomocy .

Tatiana Kroll (2a)