W prima aprilis, w naszej szkole odbyła się uroczystość związana ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest na całym świecie 23 kwietnia. Święto bierze swój początek od czasów, kiedy to każdy mieszkaniec Katalonii w dniu świętego Jerzego-patrona tego regionu- obdarowywał swoich bliskich książkami i różami. DSC2538

Uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I st. W Wejherowie, w klasie skrzypiec  Izabela Wawrzyniak , wprowadziła nas w tematykę spotkania, którego motywem przewodnim była literatura w filmie.

Podczas święta, zostali nagrodzeni zwycięzcy konkursu "Zbigniew Herbert - podróznik".  Miejsce III w konkursie zajął Paweł Szewczyk z kl. I B, II miejsce Izabela Mutke kl. I C, a I miejsce Jakub Woliński kl. I B.

Nie znamy jeszcze oficjalnych wyników IV Wielkiego Maratonu Czytelniczego, ale chcieliśmy podziękować uczniom naszej szkoły biorącym udział w maratonie, którzy od września czytali wyznaczone lektury, pisali testy z ich znajomości i zdobyli największą ilość punktów : Łucja Nawrot i Dominika Jezierska z kl. I A, Urszula Bieszk z kl. III G i Anna Gliszczyńska z kl. II c

 DSC2524

Ponieważ motywem przewodnim spotkania był film i literatura, mieliśmy okazję obejrzeć  dwa filmy. Pierwszy, autorstwa Kamili Treder z kl. II G, brał udział w Międzynarodowym Booktrailer Film Festival we Włoszech. Głównym zadaniem było zachęcenie czytelnika do sięgnięcia po wybraną książkę. Kolejny film stworzyli uczniowie klasy III D. Reżyserem jest Alex Bulkowski, a podczas oglądania mieliśmy możliwość poznania mrocznej strony pracy w bibliotece. Oczywiście zaznaczamy, że zbieżność osób i sytuacji jest absolutnie przypadkowa.

W drugiej części uroczystości swoją prelekcję na temat historii literackiej i filmowej Science Fiction wygłosił pan Jan Plata-Przechlewski. Nasz gość mieszka w Wejherowie, ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie i filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Autor literacko-filmowych felietonów ( głównie o fantastyce i komiksie ) . Uważany za legendę rodzimego undergroundu z czasów PRL-u .Twórca kultowego komiksu o Wampiurach wydawanego w cyklu „ Wampiurs Wars”, wielokrotnie wznawianego przez Gdański Klub Fantastyki. ”Wampiury" doczekały się również swoistego "remake’u", narysowanego przez najlepszych rysowników młodego pokolenia.
W 2005 r. prowadził zajęcia o filmie dla młodzieży naszej szkoły, a swój księgozbiór z tego zakresu przekazał w darze bibliotece.
Współtwórca turystycznej publikacji promocyjnej o Wejherowie, w 2013 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa. Trafił na karty II i III wydania Bedekera wejherowskiego oraz I wydania Leksykonu wejherowian Reginy Osowickiej, a także IX wydania szwajcarskiego leksykonu „Who is Who” w Polsce.

Zapraszamy do bibioteki szkolnej, gdzie miłośnicy fantastyki znajdą ostatnie numery Informatora Gdańskiego Klubu Fantastyki, przekazane uczniom przez naszego Gościa.