W dniach od 17-23 kwietnia 2013 roku miała miejsce kolejna wymiana młodzieży pomiędzy naszą szkołą a Realschule w Oelde. Opiekunami wymiany są nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego - Katarzyna Bojke i Angelika Jakubowska. Koszty podróży zostały częściowo sfinansowane przez dwunarodową organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Radę Rodziców naszej szkoły.

Relacja uczestnika wymiany, Szymona Groenke z klasy IIa:
Trzynastu bardzo podekscytowanych licealistów z Sobieskiego stawiło się o trzeciej nad ranem pod szkołą, by punktualnie dotrzeć do Gdańska, a następnie odbyć krótką podróż samolotem prosto do Dortmundu. Pomimo odczuwalnego zmęczenia, grupie bez przerwy towarzyszyły uśmiechy. Już pierwsze spotkanie z niemieckimi kolegami wywołało ogrom pozytywnych emocji. Chyba nikt nie spodziewał się tego, że już pierwszego dnia młodzież z obu krajów tak bardzo się zintegruje i zaklimatyzuje w swoim towarzystwie. Nieco starsi Polacy natychmiast odnaleźli więź porozumienia z niemieckimi przyjaciółmi, przez co dobre nastroje towarzyszyły im do samego końca wymiany.

01

Przez cały pobyt w Oelde uczestnicy międzynarodowego projektu skupiali się głównie na szlifowaniu swoich umiejętności językowych poprzez ciągłe porozumiewanie się w języku angielskim. Zakwaterowanie w domach swoich partnerów z wymiany pozwoliło delegatom z "Sobieskiego" lepiej przyjrzeć się życiu poza granicami swego kraju, a liczne wycieczki i atrakcje ułatwiły poznawanie kultury Niemiec. Na piłkarskim stadionie młodzież z obu krajów połączył polsko-niemiecki skład drużyny z Dortmundu, podczas wizyty na kręgielni porwała ich zdrowa i ekscytująca rywalizacja.

02

03

Nie lada gratką dla kilku fanów czarno-żółtych okazał się otwarty trening Borussii Dortmund. Można było zobaczyć gwiazdy futbolu przygotowujące się do meczu, a także zdobyć autografy i zdjęcia.

04

05

Nie zapominając o rozwijaniu tak ważnej współpracy między narodami, uczniowie wsiedli do kajaków, by wspólnymi siłami dotrzeć do końca spływu, a także połączyli siły w wielkiej kuchni, by stworzyć pyszne posiłki.

06

07

08

09

W wolnych chwilach grupa oddawała się zwiedzaniu pięknego miasteczka Oelde, spacerowała po robiącym ogromne wrażenie parku czy wspólnie grillowała. Jak wspominają uczestnicy wymiany, właśnie takie momenty dały im najwięcej radości. To wtedy wszyscy mogli spotkać się w jednym miejscu, spokojnie porozmawiać, wymienić się poglądami, podyskutować o swoich zainteresowaniach, a dzięki temu umacniać przyjaźnie.

10

Udział w wymianie był też okazją do przyjrzenia się niemieckiej szkole dzięki wspólnym lekcjom i zajęciom wf. Natomiast zwiedzanie miejscowego przedsiębiorstwa "Goecking" pokazało perspektywy rozwoju zawodowego młodych ludzi w Oelde.

11

12

Chwila pożegnania nadeszła nieubłaganie i okazała nadzwyczaj trudna. Nie zabrakło łez i uścisków potwierdzających to, jak młodzież z Polski i Niemiec zbliżyła się do siebie. Na szczęście, wszyscy uczestnicy ciągle utrzymują ze sobą kontakt, a nawet zapowiadają, że będą się regularnie odwiedzać. Zarówno uczniowie z Wejherowa, jak i Oelde z wytęsknieniem czekają na kolejną część projektu. Już we wrześniu bieżącego roku młodzież ponownie spotka się w pełnym gronie. Tym razem to my będziemy gościć mieszkańców Niemiec.

13