27.05.2010 do Polski przyleciał wicedyrektor z Realschule w Oelde - pan Franz-Josef Eckert wraz z nauczycielką matematyki i geografii - panią Mechtild Felling.

01

Podczas wizyty zostały ustalone wstępne szczegóły naszego partnerstwa międzyszkolnego, możliwości pozyskiwania funduszy, dotacji na wymianę młodzieży między naszymi Szkołami oraz poszczególne punkty programu. Goście z Niemiec mieli okazję zapoznać się z kroniką Szkoły, obejrzeć sale lekcyjne, boiska szkolne i salę gimnastyczną. Następnie, w towarzystwie wicedyrektor Jadwigi Jedrej i germanisty Mariusza Brzeezińskiego, goście udali się do Ratusza. Mieli tam możliwość obejrzenia makiety Starego Miasta i Kalwarii Wejherowskiej. Zwiedzali również klasztor i jego podziemia, gdzie znajdują się krypty Jakuba Wejhera oraz Rodziny Przebendowskich.

Z klasztoru udali się do Pałacu Przebendowskich a stamtąd na Kalwarię Wejherowską. Goście z Niemiec mieli okazję zapoznać się z historią miasta Wejherowa, rodziny Jakuba Wejhera, rodziny Przebendowskich a także z historią wzajemnych relacji polsko - niemieckich na ziemi wejherowskiej i na Kaszubach. Pan Eckert i Pani Felling zwiedzali także Trójmiasto.

Podczas całego pobytu przedstawiciele Realschule mieli możliwość poznać odrobinę polskiej rzeczywistości, mentalność Polaków a nawet podjąć udaną próbę nauczenia się kilu wyrażeń w języku polskim. Wizyta delegacji niemieckiej zakończyła się pełnym sukcesem. Podczas długich rozmów w miłej atmosferze strony polska i niemiecka doszły do konsensusu, że wymiana między naszymi szkołami musi się odbyć i że nasze spotkanie dało początek całemu przedsięwzięciu.

Mariusz Brzeziński